Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

21.09.2020 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

I dërguari special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell nuk e ka komentuar deklaratën e shefit të tij, presidentit amerikan Donald Trump i cili tha se kanë arritur “ndaljen e vrasjeve në mes të shqiptarëve dhe serbëve”.

Grenell tha se presidenti Trump krenohet me marrëveshjen për normalizim ekonomik në mes të Kosovës dhe Serbisë, dhe se çdo gjë është bërë falë tij.

Grenell: Trump na tha të vijmë në Kosovë për zbatim të marrëveshjes

(Video)

“Presidenti Trump mburret më këtë marrëveshje historike, mos u gaboni, sepse nuk do të ishim këtu po të mos ishte president Trump, ajo çfarë ka thënë presidenti Trump është se është i zotuar duke u futur në normalizimin ekonomik ndërmjet dy vendeve. Nuk do të ishim këtu mos të kishte qenë presidenti Trump që ka thënë hajde të bëjmë diçka ndryshe për rajonin, të bëjmë diçka ndryshe për qytetarët. Pas nënshkrimit të kësaj marrëveshje edhe njëherë presidenti na tha në Zyrën Ovale shkoni dhe zbatojeni dhe mos i leni vetëm fjalë”, tha ai.

Këtë deklarata Grenell i bëri në konferencën me gazetarë pas nënshkrimit të një marrëveshje me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, e cila del nga ajo e 4 shtatorit që u arrit në Shtëpinë e Bardhë për normalizim ekonomik./G.Kadrija/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

​Selimi: Hoti nuk ka pasur legjitimitet që të shkojë në Uashington

​Selimi: Hoti nuk ka pasur legjitimitet që të shkojë në Uashington

Premtohen 100 milionë dollarë investime në Kosovë

Premtohen 100 milionë dollarë investime në Kosovë

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë