Trump: Procedura për shkarkim, mashtrimi më i madh

29.09.2019 12:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump: Procedura për shkarkim, mashtrimi më i madh

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump e ka quajtur procedurën për shkarkimin e tij, të nisur nga demokratët, si “mashtrimin më të madh” në historinë e politikës amerikane.

Video-mesazhi i publikuar nga Trump në rrjetet sociale, vjen si kundërpërgjigje pas nisjes së hetimeve ndaj tij lidhur me dyshimet se ai, përmes bllokimit të ndihmës ushtarake për Ukrainën, i ka bërë presion Kievit zyrtar, që të hetojë kundërshtarin e tij politik, ish-zëvendëspresidentin amerikan, Joe Biden.

Trump tha se demokratët – të cilët javën e kaluar nisën procedurat për shkarkimin e presidentit – duan “të marrin gjithçka”.

Ai tha se demokratët “duan të marrin armët tuaja, lirinë tuaj… dhe unë kurrë nuk do të lejoj që një gjë e tillë të ndodhë”.

Në thelb të këtij skandali është publikimi i një raporti të një informatori, i cili ka treguar detaje për telefonatën e 25 korrikut ndërmjet presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy.

Gjatë kësaj bisede, Trump i ka kërkuar ndihmë Zelenskiyt për të hetuar Bidenin – i cili është kandidat demokrat për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 – dhe djalin e tij Hunter, i cili ka qenë anëtar i bordit të një kompanie të energjisë në Ukrainë.

Trump, kishte bllokuar ndihma ushtarake për Kievin në vlerë prej 400 milionë dollarësh, para se kjo bisedë telefonike të ndodhte.

Shtëpia e Bardhë, më 25 shtator, publikoi një transkript prej pesë faqesh të bisedës telefonike Trump-Zelenskiy.

Sipas një memoje, Trump i ka thënë Zelenskiyt se avokati i tij personal, Rudy Giuliani dhe Prokurori i Përgjithshëm, William Barr do të ndiqnin hetimin në Ukrainë dhe ata do të ishin kontakti kryesor për këtë çështje.

/shkrimin e plotë e gjeni në Radion Evropa e Lirë/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosovës po i ikin qytetarët

Kosovës po i ikin qytetarët

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

SHBA-të, OKB-ja dhe BE-ja mbështesin një marrëveshje të qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë

SHBA-të, OKB-ja dhe BE-ja mbështesin një marrëveshje të qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë

Auditori ngrit dyshime për ushqimin që hanë qytetarët e Kosovës

Auditori ngrit dyshime për ushqimin që hanë qytetarët e Kosovës

Shkup, rritet numri i të prekurve nga gripi

Shkup, rritet numri i të prekurve nga gripi

Ndërtuesit reagojnë ndaj rritjes së çmimit të çimentos nga “Sharrcem”

Ndërtuesit reagojnë ndaj rritjes së çmimit të çimentos nga “Sharrcem”

Zyrtari i Departamentit të Shtetit: Rregullojeni sundimin e ligjit, nuk do t’ju ndihmojmë gjithmonë

Zyrtari i Departamentit të Shtetit: Rregullojeni sundimin e ligjit, nuk do t’ju ndihmojmë gjithmonë

10 ftesa për tri javë nga Specialja, Gucati paralajmëron protesta

10 ftesa për tri javë nga Specialja, Gucati paralajmëron protesta

Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Në MPB u mbajt takimi i radhës i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Në MPB u mbajt takimi i radhës i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Partia Demokratike i shtohet koalicionit të partive shqiptare në Serbi

Partia Demokratike i shtohet koalicionit të partive shqiptare në Serbi

Dënohet me kusht i akuzuari që pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit të luftës

Dënohet me kusht i akuzuari që pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit të luftës

Grenell kërkon nga Serbia të ndalojë fushatën lobuese kundër Kosovës

Grenell kërkon nga Serbia të ndalojë fushatën lobuese kundër Kosovës

Grenell e Kosnett takojnë Kurtin

Grenell e Kosnett takojnë Kurtin

Trump presidenti i parë që merr pjesë në protestën vjetore kundër abortit “Marshi për Jetën”

Trump presidenti i parë që merr pjesë në protestën vjetore kundër abortit “Marshi për Jetën”

Raporti i vendeve më të korruptuara në botë, Kosova e 101-ta, Shqipëria 106-ta…

Raporti i vendeve më të korruptuara në botë, Kosova e 101-ta, Shqipëria 106-ta…