Trump po e kërkon paqen mes Kosovës dhe Serbisë

07.01.2019 21:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump po e kërkon paqen mes Kosovës dhe Serbisë

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, është duke punuar për të arritur atë që ajo shpreson të jetë një fitore tjetër në politikën e jashtme – këtë herë duke nxitur udhëheqësit e Serbisë dhe ata të Kosovës që të nënshkruajnë një marrëveshje për paqe në një ceremoni që do të zhvillohej në Shtëpinë e Bardhë, në Uashington, raporton Fox News.

Një burim ka konfirmuar për Fox News, media e afërt me numrin një të Amerikës, raportimet në media se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, së fundmi ka udhëtuar në Berlin dhe ka takuar atje ambasadorin e Shteteve të Bashkuara, Richard Grenell, me të cilin ka diskutuar për një marrëveshje që do të ulte taksën ndaj mallrave serbe, dhe në përgjithësi do të çonte drejt një zbutjeje të tensioneve.

Fox news shkruan se tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë së fundmi janë rritur aq shumë, saqë disa druajnë se mund të shpërthejë një konflikt i armatosur.

“Presidenti Trump i ka dhënë edhe Kosovës, edhe Serbisë, një udhërrëfyes të qartë drejt sigurimit të mbështetjes më të madhe amerikane”, ka thënë një zyrtar amerikan për Fox News, transmeton Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Trump po e kërkon paqen mes Kosovës dhe Serbisë

Trump po e kërkon paqen mes Kosovës dhe Serbisë

Ministria e Lekajt shkel ligjin për të mbrojtur ish-asistentin e Haradinajt

Ministria e Lekajt shkel ligjin për të mbrojtur ish-asistentin e Haradinajt

A do të shkojë nesër Thaçi në Brezovicë kur Ekipi Negociator do takohet me zyrtarë të BE-së?

A do të shkojë nesër Thaçi në Brezovicë kur Ekipi Negociator do takohet me zyrtarë të BE-së?

Dy mijë euro gjobë për kompaninë ku vdiq 17 vjeçari

Dy mijë euro gjobë për kompaninë ku vdiq 17 vjeçari

‘Skenari i parapërgatitur’ i Thaçit për pezullimin e taksës ndaj Serbisë

‘Skenari i parapërgatitur’ i Thaçit për pezullimin e taksës ndaj Serbisë

Presidenti vazhdon ta zvarrisë funksionalizimin e KQZ-së

Presidenti vazhdon ta zvarrisë funksionalizimin e KQZ-së

Qeveria porosit Thaçin që të mbrojë interesin e Kosovës e të mos merret me taksën

Qeveria porosit Thaçin që të mbrojë interesin e Kosovës e të mos merret me taksën

Krijuesi thotë se kompania amerikane e vodhi emblemën nga FSK-ja

Krijuesi thotë se kompania amerikane e vodhi emblemën nga FSK-ja

KEDS-i, thotë se prishja ndodhi në asetet e “Termokosit”

KEDS-i, thotë se prishja ndodhi në asetet e “Termokosit”

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë do të jetë e pranueshme për ne, kur është edhe për SHBA-të

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë do të jetë e pranueshme për ne, kur është edhe për SHBA-të

Shkelet një këmbësore në Fushë Kosovë, policia jep detaje

Shkelet një këmbësore në Fushë Kosovë, policia jep detaje

Ashpërsohen kriteret për anëtarët e Komisionit anti-korrupsion

Ashpërsohen kriteret për anëtarët e Komisionit anti-korrupsion

As Presidenca as Qeveria s’komentojnë deklaratat e Thaçit për mundësinë e heqjes së taksës ndaj Serbisë

As Presidenca as Qeveria s’komentojnë deklaratat e Thaçit për mundësinë e heqjes së taksës ndaj Serbisë

Haliti tregon se kush është fajtori për ngecjen e punëve në Kuvendit

Haliti tregon se kush është fajtori për ngecjen e punëve në Kuvendit

Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale

Papa: Udhëheqësit nacionalistë minojnë diplomacinë globale

Rama: Mbyllja me dhunë e dyerve të fakulteteve, fytyra e pengmarrësve të protestës

Rama: Mbyllja me dhunë e dyerve të fakulteteve, fytyra e pengmarrësve të protestës