Trump nuk e përjashton intervenimin ushtarak në Venezuelë

12.08.2017 14:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump nuk e përjashton intervenimin ushtarak në Venezuelë

Pas një jave të retorikës së ashpër në shkëmbimet me Korenë Veriore, dje presidenti amerikan, Donald Trump, ka hyrë në një luftë fjalësh me Venezuelën, duke thënë se nuk e ka përjashtuar intervenimin ushtarak atje.

Trump tha se “mund të vazhdoj” me një “opsion ushtarak” në konfrontim me qeverinë gjithnjë e më autoritare të Venezuelës.

Ndaj kësaj deklarate ka reaguar ministri i mbrojtjes i Venezuelës, duke e akuzuar Trumpin për një “akt çmendurie”.

Ky shkëmbim i ashpërsimit të retorikës filloi kur gazetarët e pyetën zotin Trump, i cili është në pushim në pushimoren e tij të golfit në Bedminister të Nju Xherzit, për Venezuelën, e cila është përfshirë nga trazirat tash e disa muaj, pasi presidenti i këtij vendi, Nicolas Maduro, ka mbajtur zgjedhje të kontestuara me të cilat është instaluar një legjislacion i ri, që e mbështet presidencën e tij.

“Ne nuk flasim për këtë, por një opsion ushtarak, është sigurisht diçka që ne mund të ndërmarrim”, tha presidenti Trump dhe ka shtuar se “Venezuela është në rrëmujë dhe kjo është shumë e rrezikshme”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mes plumbave dhe gurëve, ja se si kjo nënë i lutet ushtarëve izraelitë për paqe

Mes plumbave dhe gurëve, ja se si kjo nënë i lutet ushtarëve izraelitë për paqe

Trump rikonfirmon se nuk ka patur lidhje me Rusinë

Trump rikonfirmon se nuk ka patur lidhje me Rusinë

Në Siri shumë familje vuajnë nga uria

Në Siri shumë familje vuajnë nga uria

SHBA: Kryengritësit në Jemen armatosen nga Irani

SHBA: Kryengritësit në Jemen armatosen nga Irani

Trump telefonon Putinin, diskutojnë për Korenë Veriore

Trump telefonon Putinin, diskutojnë për Korenë Veriore

Përgatitjet për festën e Krishtlindjes nëpër botë

Përgatitjet për festën e Krishtlindjes nëpër botë

Samiti në Turqi dënon vendimin e Presidentit Trump për Jeruzalemin

Samiti në Turqi dënon vendimin e Presidentit Trump për Jeruzalemin

Putin mban mbledhjen vjetore, adreson një mori çështjesh vendore e ndërkombëtare

Putin mban mbledhjen vjetore, adreson një mori çështjesh vendore e ndërkombëtare

Vrau deputetin e opozitës, ministri indian zhduket pa lënë gjurmë

Vrau deputetin e opozitës, ministri indian zhduket pa lënë gjurmë

Tillerson, gatishmëri për bisedime me Phenianin

Tillerson, gatishmëri për bisedime me Phenianin

BE nderon opozitën dhe disidentët e Venezuelës me çmimin "Saharov"

BE nderon opozitën dhe disidentët e Venezuelës me çmimin "Saharov"

Vendet myslimane denoncojnë vendimin amerikan për Jeruzalemin

Vendet myslimane denoncojnë vendimin amerikan për Jeruzalemin

Përfundon misionin Gjykata e Hagës

Përfundon misionin Gjykata e Hagës

AI: Ende nuk ka drejtësi për viktimat e përdhunimeve në Kosovë

AI: Ende nuk ka drejtësi për viktimat e përdhunimeve në Kosovë

Brammertz: Fundi i Misionit të Gjykatës së Hagës nuk mbyll betejën për drejtësi

Brammertz: Fundi i Misionit të Gjykatës së Hagës nuk mbyll betejën për drejtësi

“I besuam klerikut”: Prindi i dëshpëruar pakistanez bën thirrje për vaksinim të fëmijëve

“I besuam klerikut”: Prindi i dëshpëruar pakistanez bën thirrje për vaksinim të fëmijëve