Trump ngjall reagimin e liderëve botërorë, kërkon kthimin e Rusisë në G7

26.08.2019 09:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump ngjall reagimin e liderëve botërorë, kërkon kthimin e Rusisë në G7

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, e ka ngjallur reagimin e liderëve botërorë të grupit G7 pasi kërkoi që Rusia të pranohet përsëri në këtë organizatë, duke i kundërshtuar kërkesat e të tjerëve që grupi të mbetet bashkësi e demokracive liberale.

Diplomatët që morën pjesë në një darkë zyrtare të liderëve në Francë thanë se kjo mosmarrëveshje shkaktoi grindje mes tyre. Sipas burimeve diplomatike, presidenti Trump kërkoi me ngulm që Rusia të ftohet përsëri në G7, pesë vjet pas përjashtimit për shkak të aneksimit të Krimesë.

Nga udhëheqësit e tjerë që ishin në tavolinë, vetëm kryeministri Italia, Giuseppe Conte, i ofroi përkrahje Trumpit, ndërsa kryeministri japonez, Shinzo Abe, mbajti qëndrim neutral. Në anën tjetër, kryeministri britanik, kancelarja gjermane, kryeministri kanadez, presidenti i Këshillit Evropian dhe presidenti francez e kundërshtuan ashpër kërkesën e liderit amerikan.

“Në këtë pikë situate u tensionua. Shumica e liderëve të tjerë këmbëngulën që ky grup të jetë familje e demokracive liberale dhe për këtë arsye thanë se nuk mund të lejohet kthimi i Putinit, i cili nuk përfaqëson vlera të tilla”, tha një burim diplomatik.

Raportohet se presidenti amerikan e arsyetoi kërkesën e tij duke thënë se prania e Rusisë në këtë grup do ta lehtësonte zgjidhjen e problemeve me Iranin, Sirinë dhe Korenë Veriore, shkruan “The Guardian”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik