Trump: Kjo është lista e kandidatëve për Drejtor të Inteligjencës

21.02.2020 22:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump: Kjo është lista e kandidatëve për Drejtor të Inteligjencës

Presidenti amerikan Donald Trump duket se po afron më shumë në emërimin e një zyrtari të ri të lartë, të përhershëm të inteligjencës, duke njoftuar se ai ka ngushtuar listën e kandidatëve të mundshëm.

“Katër kandidatë të shkëlqyeshëm janë në shqyrtim në DNI”, njoftoi Trump të premten. “Vendimi brenda disa javëve të ardhshme”!

Donald J. Trump@realDonaldTrump

Four great candidates are under consideration at DNI. Decision within next few weeks!30.8K4:51 PM – Feb 21, 2020Twitter Ads info and privacy10.8K people are talking about this

Shtetet e Bashkuara kanë qenë pa një Drejtor të përhershëm të Inteligjencës Kombëtare që nga mesi i gushtit 2019, kur ish-drejtori Dan Coats u tërhoq pas një seri përplasjesh publike me Trump mbi vlerësimet e inteligjencës, transmeton Telegrafi.

Këtë pozitë e mbajti përkohësisht admirali në pension i SHBA-së Joseph Maguire, një ish-SEAL i Marinës i cili kishte qenë duke bërë përpjekje në Qendrën Kombëtare të Antiterrorizmit.

Por të mërkurën vonë, presidenti njoftoi se po zëvendësonte Maguire me Ambasadorin e SHBA-së në Gjermani Richard Grenell, një besnik i mirënjohur i Donald Trump.

New York Times raportoi të enjten se presidenti e ndërroi pasi mësoi se një nga ndihmësit më të mirë të Maguire u tha ligjvënësve se Rusia po kërkon të ndërhyjë në rizgjedhjen e tij gjatë një konference në Dhomën e Përfaqësuesve.

Washington Post raportoi se presidenti ishte i irrituar pasi mësoi për informimin, i shqetësuar se zyrtarët kishin ndarë informacione që mund të përdoren kundër tij.

“Një fushatë tjetër e dezinformimit po fillon nga Demokratët në Kongres duke thënë se Rusia më preferon mua nga cilido prej kandidatëve” tha ai të premten në Twitter.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

Another misinformation campaign is being launched by Democrats in Congress saying that Russia prefers me to any of the Do Nothing Democrat candidates who still have been unable to, after two weeks, count their votes in Iowa. Hoax number 7!63.8K4:36 PM – Feb 21, 2020Twitter Ads info and privacy29.9K people are talking about this

Zyrtarët pranë Zyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare dhe zyrës së saj të sigurisë zgjedhore nuk pranuan të komentojnë kur u kontaktuan nga Zëri i Amerikës.

Por reagimi fillestar nga ligjvënësit demokratë ishte i shpejtë.

“Jam shumë i shqetësuar,” tha Kryetari i Komitetit të Sigurisë aë Atdheut të Shtëpisë Bennie Thompson në një deklaratë të enjten vonë.

Kryetari i Komitetit të Inteligjencës së Dhomës, Demokrati Adam Smith, i cili dyshohet se ishte në konferencën e klasifikuar, gjithashtu shprehu shqetësim.

“Ne besojmë në bashkësinë e inteligjencës për të informuar Kongresin për çdo kërcënim të ndërhyrjes së huaj në zgjedhjet tona”, tha Schiff në Twitter. “Nëse raportet janë të vërteta dhe presidenti po Rusia po ndërhyn, ai përsëri po rrezikon përpjekjet tona për të ndaluar ndërhyrjet e huaja. Saktësisht siç paralajmëruam se ai do të bënte”.

Adam Schiff@RepAdamSchiff

We count on the intelligence community to inform Congress of any threat of foreign interference in our elections.

If reports are true and the President is interfering with that, he is again jeopardizing our efforts to stop foreign meddling.

Exactly as we warned he would do. https://twitter.com/nytimes/status/1230612487608905729 …The New York Times@nytimesRussia is aiding President Trump in the 2020 election, intelligence officials told lawmakers. Trump complained Democrats might exploit the news.https://nyti.ms/3bTBtXr 72K1:51 AM – Feb 21, 2020Twitter Ads info and privacy36.3K people are talking about this

Marrëdhënia e ashpër midis Trump dhe agjencive të inteligjencës amerikane datojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, kur komuniteti i inteligjencës përfundoi, “[Presidenti rus Vladimir] Putin dhe qeveria ruse ndihmuan Trumpin të bëhet President.

Këto përfundime u mbështetën nga një raport në prill 2019 nga këshilltari special Robert Mueller, i cili konstatoi, “qeveria ruse e perceptoi se do të përfitonte nga një presidencë e Trump dhe punoi për të siguruar që ai të fitonte”

Trump në mënyrë të vazhdueshme ka mohuar çdo ndërhyrje ruse, duke iu referuar vazhdimisht mohimeve të Putinit.

“Ai tha që nuk përzihej”, u tha Trump gazetarëve pas një bisede me Putinin në Vietnam. “Ai tha që ai nuk përzihej. Unë e pyeta përsëri. Ju mund të kërkoni kaq shumë herë”.

Sidoqoftë, zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë thënë, në mënyrë të përsëritur, se jo vetëm që Rusia ndërhyri në vitin 2016, por që e bëri atë përsëri në vitin 2018 dhe se do të përzihej në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, gjithashtu.

Jeff Seldin@jseldin · Jan 29, 2019Replying to @jseldin

“The #Kremlin is stepping up its campaign to divide Western political and security institutions & undermine the post-WWII int’l order” per DNI Coats

Jeff Seldin@jseldin

“We expect #Russia will continue to wage its information war against democracies and to use social media to attempt to divide our societies” per Coats, citing #Russian attack on #Ukraine naval vessels as sign of #Moscow‘s willingness to violate int’ norms44:08 PM – Jan 29, 2019Twitter Ads info and privacySee Jeff Seldin’s other Tweets

“Nuk ishte një përpjekje e vetme. Ata po e bëjnë këtë ndërsa jemi ulur këtu”, u tha Mueller ligjvënësve amerikan. “Dhe ata presin ta bëjnë këtë gjatë fushatës tjetër”.

Shtëpia e Bardhë po përballet me një afat të 11 Marsit për të emëruar një drejtor të ri, të përhershëm të inteligjencës kombëtare ose të rrezikojë që pozicioni të mbetet i lirë.

Sipas ligjit amerikan, presidenti së paku duhet të emërojë dikë në një pozicion që kërkon konfirmimin e Senatit brenda 210 ditëve nga pushimi i pozitës, domethënë drejtori i detyrës, qoftë ai Maguire apo Grenell, do të duhet të tërhiqet.

“Ora nuk rindizet sa herë që presidenti emëron dikë tjetër [si drejtor i detyrës],” i tha VOA Steve Vladek, profesor i drejtësisë në Universitetin e Teksasit në Austin.

“Nëse asnjë kandidat nuk paraqitet me kohë, Grenell pushon së qeni në detyrë, dhe askush nuk mund ta zëvendësojë atë”, shtoi ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova