Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

15.08.2019 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Sipas Telegrafit serb të Beogradit, presidenti amerikan, Donald Trump, ka caktuar 25 gushtin e vitit të ardhshëm si afat të fundit për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, i cili përfshin edhe përgjigjen për caktimin e kufirit, transmeton Koha.net.

“Afati i fundit për t’i vënë pikën nyjës kosovare është 25 gushti i vitit të ardhshëm, dy muaj para zgjedhjeve presidenciale në Amerikë (në nëntor), kur Donald Trump do të luftojë edhe për një mandat në Shtëpinë e Bardhë”, shkruan kjo gazetë në numrin e saj të sotshëm.

Telegrafi serb vlerëson se, duke pasur parasysh se për Trumpin do të ketë rëndësi çdo fitore me peshë në planin e politikës së jashtme, “është e qartë se zgjidhja e çështjes së Kosovës”, siç shprehet kjo gazetë, “që sipas vizionit të presidentit amerikan do të thotë ndarja e Kosovës, do të ishte një skenar ideal”.

“Në lidhje me çështjen e Kosovës, Trump më së shumti ka besim në këshilltarin për Siguri Nacionale, John Bolton, i cili më së shumti e forcon idenë për caktimin e kufirit dhe është ai që do të duhej ta çojë në fund në periudhën e ardhshme”, citon kjo gazetë njërin nga, siç thekson “bashkëbiseduesit e mirë informuar”.

Koha.net rikujton se kjo gazetë serbe njihet për orientimet nacionaliste e shoviniste, shpesh duke mos u përmbajtur as nga spekulimet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Dikur Veseli i çonte mesazhe të rënda Haradinajt, tash nuk po guxon ta përmend taksën

Dikur Veseli i çonte mesazhe të rënda Haradinajt, tash nuk po guxon ta përmend taksën

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

MIE-ja arsyetohet se komunikata për takimin me O’Connellin ishte shabllon

MIE-ja arsyetohet se komunikata për takimin me O’Connellin ishte shabllon

Korporata Energjetike e Kosovës, për gjashtë muaj tejkalon të gjitha parashikimet

Korporata Energjetike e Kosovës, për gjashtë muaj tejkalon të gjitha parashikimet

Burgu i Goli Otok-ut pas gjashtë dekadash

Burgu i Goli Otok-ut pas gjashtë dekadash

Dy djem rrahin të miturën në Tiranë, dalin pamjet kur adoleshenti i nxjerr pistoletën vajzës (Video)

Dy djem rrahin të miturën në Tiranë, dalin pamjet kur adoleshenti i nxjerr pistoletën vajzës (Video)