Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

22.01.2020 09:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Presidenti amerikan Donald Trump foli me një farë optimizmi rreth bisedimeve tregtare me Evropën, por e la në tryezë kërcënimin për tarifa të reja ndaj automjeteve evropiane.

Prej kohësh, ai ka akuzuar Bashkimin Evropian se përfiton nga një avantazh i padrejtë tregtar, duke kërcënuar se do të vendosë tarifa të reja ndaj makinave evropiane dhe pjesë të tyre të këmbimit, një produkt i rëndësishëm eksporti, veçanërisht për Gjermaninë, ekonomia më e madhe e Eurozonës.

Pas një takimi me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në Davos, Presidenti Trump tha se pati bisedime “shumë të mira” por pohoi se nëse nuk arrihet një marrëveshje, Uashingtoni do të shihte me përparësi mundësinë e tarifave ndaj automjeteve.

“Ne shpresojmë të jemi në gjendje të bëjmë një marrëveshje me Evropën. Dhe nëse ata nuk bëjnë një marrëveshje ne sigurisht do ta studiojmë me përparësi këtë mundësi,” tha ai.

Shtetet e Bashkuara këtë muaj arritën marrëveshje të reja tregtare me Kinën, Meksikën dhe Kanadanë, duke rishikuar marrëveshjet e mëparshme, që presidenti thotë se ishin të padrejta.

Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin tha se këto marrëveshje mund të nxisin rritjen e ekonomisë së SHBA këtë vit dhe se kjo rritje do të tejkalonte parashikimet më të mira, përfshirë ato të Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Shtëpia e Bardhë e ka shtyrë vazhdimisht vendimin nëse do të vendosë tarifa deri në 25 për qind për makinat evropiane, duke i përdorur këto kërcënime si levë në negociata.

Sektori i gjerë i prodhimit industrial në Evropës u zhyt në recesion vitin e kaluar, kryesisht për shkak të rënies së kërkesës për automjete eksporti, duke rritur presionin mbi zyrtarët e BE-së që ata të bien dakord për një marrëveshje.

“Populli amerikan dhe ai evropian janë miq të mirë, dhe pikërisht kjo duhet të shërbejë si bazë. Ne vërtet kemi çështje për të diskutuar dhe do të negociojmë,” i tha Von der Leyen, presidentit Donald Trump.

Kërcënimi i Presidentit Trump për të vendosur tarifa ndaj një eksporti të rëndësishëm evropian ka sjellë reagime të forta nga zyrtarë dhe kompani evropiane, të cilët janë punëdhënësit kryesorë në bllokun e BE-së. /Zëri i Amerikës

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Boshnjakët përpiqen ta heqin “hotelin e tmerreve” nga Google

Boshnjakët përpiqen ta heqin “hotelin e tmerreve” nga Google

Përfundon aksioni në Karaçevë, raportohet se janë arrestuar mbi 10 policë të lidhur me krimin

Përfundon aksioni në Karaçevë, raportohet se janë arrestuar mbi 10 policë të lidhur me krimin

Aksioni i policisë në Karaçevë, do të rrënohen kazinotë ilegale

Aksioni i policisë në Karaçevë, do të rrënohen kazinotë ilegale

Pamje ekskluzive: Policia arreston disa persona në Karaçevë, po mbahen të prangosur përballë kazinos (Video)

Pamje ekskluzive: Policia arreston disa persona në Karaçevë, po mbahen të prangosur përballë kazinos (Video)

Aksioni i Policisë në Karaçevë: Arrestohen mbi dhjetë persona, përfshirë policë

Aksioni i Policisë në Karaçevë: Arrestohen mbi dhjetë persona, përfshirë policë

Policia nis një aksion kundër kazinove dhe krimit të organizuar në Karaçevë

Policia nis një aksion kundër kazinove dhe krimit të organizuar në Karaçevë

Berisha i “ngatërron” mbiemrin Sveçlës e quan “Sfeklla”è

Berisha i “ngatërron” mbiemrin Sveçlës e quan “Sfeklla”è

Gashi: Rexhë, ti knon mirë me çifteli, por kufijtë i kemi të përcaktuar në bazë të Kushtetutës së Kosovës

Gashi: Rexhë, ti knon mirë me çifteli, por kufijtë i kemi të përcaktuar në bazë të Kushtetutës së Kosovës

Veliu tregon se kur do t’i marrin shtesat zyrtarët policorë

Veliu tregon se kur do t’i marrin shtesat zyrtarët policorë

PDK: Rasti i Karaçevës do të duhej të diskutohej në Uashington e Bruksel

PDK: Rasti i Karaçevës do të duhej të diskutohej në Uashington e Bruksel

Geci përfundon intervistimin 20 orësh në Hagë, tregon se kush duhet të frikësohet nga dëshmitë e tij

Geci përfundon intervistimin 20 orësh në Hagë, tregon se kush duhet të frikësohet nga dëshmitë e tij

Veliu – Selimit: M’ka shkarku por jeni shkarku të gjithë

Veliu – Selimit: M’ka shkarku por jeni shkarku të gjithë

Selimi pyet Veliun: A e din ku i ka kufijtë Kosova?

Selimi pyet Veliun: A e din ku i ka kufijtë Kosova?

Veliu: Situata në Karaçevë është e qetë, duhet të mbahet nën kontroll nga organet e sigurisë

Veliu: Situata në Karaçevë është e qetë, duhet të mbahet nën kontroll nga organet e sigurisë

Bajrami në Uashington, merr mbështetje nga Banka Botërore

Bajrami në Uashington, merr mbështetje nga Banka Botërore

Shtetet e Quintit-institucioneve: Kundërshtoni çdo përpjekjet për të zhvlerësuar misionin e Speciales

Shtetet e Quintit-institucioneve: Kundërshtoni çdo përpjekjet për të zhvlerësuar misionin e Speciales