Trump i quan “profetë të apokalipsit” aktivistët për ndryshime klimatike

21.01.2020 18:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump i quan “profetë të apokalipsit” aktivistët për ndryshime klimatike

Presidenti amerikan Donald Trump ka denoncuar publikisht “profetët e fundit të botës” për klimën në një fjalim në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, ku qëndrueshmëria është tema kryesore.

Ai bëri thirrje për një refuzim të “parashikimeve për apokalips” dhe tha se Amerika do të mbrojë ekonominë e saj, njofton Klan Kosova.

Trump nuk e përmendi direkt emrin e aktivistes adoleshente për ndryshimet klimatike, Greta Thunberg, e cila ishte në audiencë.

Më pas, ajo kundërshtoi udhëheqësit politikë, duke thënë se bota “në rast se nuk e kishit vënë re, aktualisht është në zjarr”.

Shkatërrimi i mjedisit është në krye të agjendës në samitin vjetor të vendimmarrësve në botë, i cili zhvillohet në një vendpushim skish në Zvicër.

Në fjalën e tij kryesore, Trump tha se ishte koha për optimizëm, jo pesimizëm, në një fjalim që mbronte arritjet ekonomike të administratës së tij dhe lulëzimin e energjisë së Amerikës.

Duke folur për aktivistët e klimës, ai tha: “Këta alarmistë gjithmonë kërkojnë të njëjtën gjë – fuqi absolute për të dominuar, transformuar dhe kontrolluar çdo aspekt të jetës sonë”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në fund të majit, qeveria procedon ligjin e ri për konfiskim të pasurisë së pajustifikueshme

Në fund të majit, qeveria procedon ligjin e ri për konfiskim të pasurisë së pajustifikueshme

Kosova njihet edhe nga Xhamajka

Kosova njihet edhe nga Xhamajka

Xhavit Rexhaj emërohet zëvendësministër i MASHTI-it

Xhavit Rexhaj emërohet zëvendësministër i MASHTI-it

Hamza flet për rolin e PDK-së në opozitë: Do të jemi kritikues por jo pa argumente e alternativë

Hamza flet për rolin e PDK-së në opozitë: Do të jemi kritikues por jo pa argumente e alternativë

Ambasada amerikane e njofton Albin Kurtin se prania ushtarake amerikane në Kosovë është duke u shqyrtuar

Ambasada amerikane e njofton Albin Kurtin se prania ushtarake amerikane në Kosovë është duke u shqyrtuar

OAK takon Kurtin, flasin për sfidat e të bërit biznes

OAK takon Kurtin, flasin për sfidat e të bërit biznes

Haxhiu premton ndihmë për viktimat e dhunës në familje

Haxhiu premton ndihmë për viktimat e dhunës në familje

Aksioni i policisë për krime kibernetike, tre të arrestuar në Prishtinë dhe Gjakovë

Aksioni i policisë për krime kibernetike, tre të arrestuar në Prishtinë dhe Gjakovë

Haziri – Kurtit: Vendimet e vështira i bëjnë liderët të suksesshëm, shfuqizoje taksën

Haziri – Kurtit: Vendimet e vështira i bëjnë liderët të suksesshëm, shfuqizoje taksën

Osmani zotohet se do ta fuqizojnë rolin e Kuvendit në politikën e jashtme

Osmani zotohet se do ta fuqizojnë rolin e Kuvendit në politikën e jashtme

Grenell mbetet i dërguari i Trumpit për dialogun Kosovë-Serbi

Grenell mbetet i dërguari i Trumpit për dialogun Kosovë-Serbi

Haziri shpall të premten ditë zie pas tragjedisë të shuarjes së pesë anëtarëve të familjes Bllaca

Haziri shpall të premten ditë zie pas tragjedisë të shuarjes së pesë anëtarëve të familjes Bllaca

Daka: Deklaratat e Ministrit Bislimi për meditjet e KQZ’së janë ofenduese

Daka: Deklaratat e Ministrit Bislimi për meditjet e KQZ’së janë ofenduese

Ekskluzive: Skenari i Kurtit për shkarkimet e bordeve

Ekskluzive: Skenari i Kurtit për shkarkimet e bordeve

Grenell nuk largohet nga posti i ambasadorit pas emërimit në krye të inteligjencës amerikane

Grenell nuk largohet nga posti i ambasadorit pas emërimit në krye të inteligjencës amerikane

Tahiri i reagon Haxhiut pas anulimit të procesit të noterisë: Shihemi në Gjykatë

Tahiri i reagon Haxhiut pas anulimit të procesit të noterisë: Shihemi në Gjykatë