Trump: Është vrarë edhe zëvendësi i Al-Baghdatit

29.10.2019 17:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump: Është vrarë edhe zëvendësi i Al-Baghdatit

Pas Abu Bakr al Baghdadit, edhe pasuesi i tij kryesor është vrarë nga trupat amerikane.

Lajmi është konfirmuar presidenti amerikan, Donald Trump, në një postim në Twitter.

“Sipas të gjitha gjasave ai kishte marrë rolin e liderit të ISIS-it. Por tani edhe ai është vrarë”, shkruan presidenti amerikan.

Ai nuk specifikon se kujt i referohet, por të hënën, Pentagoni kishte konfirmuar vrasjen e Abu al Hassan al Muhajir, zëdhënës i ISIS dhe figurë e një rangu të lartë në grupin xhihadist.

Aksioni gjatë të cilit si al Baghdadi ashtu edhe pasuesi i mundshëm i tij, humbën jetën, nisi nga baza irakiene Erbil, me një udhëtim prej 70 minutash që ka detyruar patrullën ajrore të fluturojë në kuotë të ulët.

Pasi kanë mbërritur mbi objektiv, helikopterët kanë lëshuar dy bomba për të shpërndarë personelin e sigurisë dhe për të parandaluar një përplasje në ulje.

Mbikqyrja, e realizuar me ndihmën e forcave demokratike siriane, zgjaste prej të paktën pesë muajsh.
Al Baghdadi qëndronte shumë pranë fshatit Barisha, dhe pak më larg Idlibit.

Bashkë me të ishin edhe bashkëhsortet, dy prej të cilave kanë aktivizuar jelekët me tritol, kur kanë parë marinsat dhe i kanë dhënë fund jetës, ashtu sic bëri al Baghdadi me fëmijët që kish marrë me vete në tunelin pa krye.

Ndërkohë, që kanë qenë një palë të mbathura, që një spiun i forcave demokratike siriane, të udhëhequra ngfa kurdët i kish vjedhur al Baghdadit, ato që kanë provuar identitetin e tij përmes një testimi ADN-je.
Vetë Trump e ka minimizuar rolin e forcave kurde në aksion, duke thënë se ato kishin dhënë informacione ndihmëse por se nuk kishin luajtur një rol ushtarak.

Por komandantë lokalë thanë se forcat demokratike siriane, luajtën një rol të rëndësishëm në aksionin që u finalizua me vdejkjen e al Baghdadit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup, rritet numri i të prekurve nga gripi

Shkup, rritet numri i të prekurve nga gripi

Ndërtuesit reagojnë ndaj rritjes së çmimit të çimentos nga “Sharrcem”

Ndërtuesit reagojnë ndaj rritjes së çmimit të çimentos nga “Sharrcem”

Zyrtari i Departamentit të Shtetit: Rregullojeni sundimin e ligjit, nuk do t’ju ndihmojmë gjithmonë

Zyrtari i Departamentit të Shtetit: Rregullojeni sundimin e ligjit, nuk do t’ju ndihmojmë gjithmonë

10 ftesa për tri javë nga Specialja, Gucati paralajmëron protesta

10 ftesa për tri javë nga Specialja, Gucati paralajmëron protesta

Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Në MPB u mbajt takimi i radhës i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Në MPB u mbajt takimi i radhës i Këshillit Shtetëror për Siguri Kibernetike

Partia Demokratike i shtohet koalicionit të partive shqiptare në Serbi

Partia Demokratike i shtohet koalicionit të partive shqiptare në Serbi

Dënohet me kusht i akuzuari që pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit të luftës

Dënohet me kusht i akuzuari që pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit të luftës

Grenell kërkon nga Serbia të ndalojë fushatën lobuese kundër Kosovës

Grenell kërkon nga Serbia të ndalojë fushatën lobuese kundër Kosovës

Grenell e Kosnett takojnë Kurtin

Grenell e Kosnett takojnë Kurtin

Trump presidenti i parë që merr pjesë në protestën vjetore kundër abortit “Marshi për Jetën”

Trump presidenti i parë që merr pjesë në protestën vjetore kundër abortit “Marshi për Jetën”

Raporti i vendeve më të korruptuara në botë, Kosova e 101-ta, Shqipëria 106-ta…

Raporti i vendeve më të korruptuara në botë, Kosova e 101-ta, Shqipëria 106-ta…

TI: Kosova, përkeqësim në luftën kundër korrupsionit – shansi te VV-ja

TI: Kosova, përkeqësim në luftën kundër korrupsionit – shansi te VV-ja

Grenell, Thaçit: Progresi në dialogun me Serbinë përfshin heqjen e tarifave

Grenell, Thaçit: Progresi në dialogun me Serbinë përfshin heqjen e tarifave

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Muhaxheri thotë se LDK nuk mori vota në emër të ndryshimit, por në emër të qëndrueshmërisë

Muhaxheri thotë se LDK nuk mori vota në emër të ndryshimit, por në emër të qëndrueshmërisë