Trump befason me parashikimin për kohën e “hapjes së bizneseve në SHBA”, të mbyllura shkaku i coronavirusit

25.03.2020 15:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trump befason me parashikimin për kohën e “hapjes së bizneseve në SHBA”, të mbyllura shkaku i coronavirusit

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se ai është duke folur Taskforcën kundër Coronavirusit rreth asaj se kur “do të hapen bizneset në SHBA”, të mbyllura shkaku i coronavirusit.

Dhe siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Trump ka dhënë një afat se kur ai mendon se mund të ndodhë një gjë e tillë.

Siç thuhet më tej, ai mendoi se Pashkët – fundjava e 12 prillit – paraqet një “kohë të bukur, një afat kohor të bukur” – dhe tha se shpresonte të kishte mundësi të hapte të paktën disa seksione të vendit.

Ndryshe, SHBA filloi një periudhë 15-ditore në 16 mars për të inkurajuar të gjithë amerikanët të punojnë nga shtëpia kur është e mundur dhe të kufizojnë tubimet e më shumë se 10 personave.
Ndërkohë, më parë të martën, guvernatori i New York-ut, Andrew Cuomo, u bëri thirrje shteteve të tjera që të shikojnë se çfarë po ndodh atje si një shembull të asaj që mund të pasojë.

Me 25.665 raste në New York, ky shtet thuhet se përbën më shumë se gjysmën e të gjitha infeksioneve në SHBA.

Një pretendim i presidentit Trump vjen në kohën kur guvernatori i New York-ut, Andrew Cuomo është lutur për furnizime mjekësore, duke paralajmëruar se Covid-19 po përhapet në shtetin e tij më shpejt se “një tren i shpejtë”.

Vetëm nju Jorku tani ka mbi 25,000 raste të konfirmuara me virus dhe të paktën 210 vdekje.

Madje Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha të martën se SHBA ka potencialin për t’u bërë epiqendra e re e pandemisë coronavirus. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej