Trifunoviq: Do ta pranoja Kosovën me disa kushte

01.11.2019 22:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trifunoviq: Do ta pranoja Kosovën me disa kushte

Kryetari i Lëvizjes së Qytetarëve të Lirë, Sergej Trifunoviq i ka thënë TV N1 se Kosova është djepi i qytetërimit serb, porse me kushte të caktuara do ta pranonte pavarësinë e Kosovës, transmeton Koha,net.

“E pse të mos e pranojmë Kosovën? Nëse të gjitha këto do të normalizoheshin, nëse Qeveria e Kosovës do të na garantonte se të gjitha kishat e manastiret dhe objektet e trashëgimisë do të mbroheshin, se do t’i mbronte 130 mijë serbët që jetojnë atje. E as që na pyet kush nëse Kosova është shtet i pavarur, për të gjithë ata ajo është e pavarur, për të gjitha fuqitë e jashtme, fuqitë perëndimore ajo është e pavarur,,, Ndërsa nuk jam i sigurt se Putini në një votim në OKB nuk do të abstenojë për shkak të Krimesë. Para 150 vjetësh, vlladika (i Malit të Zi) Njegosh shkruante – cezari rus për popullin e vet mendon, ndërsa për timin atëherë kur ka nevojë për të. Prandaj unë nuk do të bëja aq turr pas asaj Rusie që do të na mbronte. Fundja pse të mos e pranojmë, nëse ata do të përgjigjeshin për të gjitha kishat tona dhe do të mbronin njerëzit tanë” i ka thënë Trifunoviq TV N1, përcjell Koha.net.

Ai ka përmendur se ambasadorët e Gjermanisë e të Amerikës i kanë thënë se askush nuk ka kërkuar nga Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës, por, thotë Trifunoviq, që sipas modelit të dy Gjermanive të mos pengohet anëtarësimi i Kosovës në institucionet ndërkombëtare.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetura godet një këmbësore në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë

Vetura godet një këmbësore në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë

Shpend Ahmeti ia fale çdo vit nga 4 milionë euro bizneseve private

Shpend Ahmeti ia fale çdo vit nga 4 milionë euro bizneseve private

Teuta Sahatqija emërohet zëvendësministre në këtë ministri

Teuta Sahatqija emërohet zëvendësministre në këtë ministri

Mësohet numri i pjesëtarëve të FSK-së të cilët rezultuan pozitiv me koronavirus

Mësohet numri i pjesëtarëve të FSK-së të cilët rezultuan pozitiv me koronavirus

OBSH jep lajmin e keq për koronavirusin

OBSH jep lajmin e keq për koronavirusin

Vuçiq: Nga Lavrovi, informata shqetësuese për çështjen e Kosovës

Vuçiq: Nga Lavrovi, informata shqetësuese për çështjen e Kosovës

Hoti i inkurajuar me mbështetjen që mori për dialogun nga liderët e partive politike

Hoti i inkurajuar me mbështetjen që mori për dialogun nga liderët e partive politike

Drejtori i komunës së Gjilanit i infektuar me koronavirus nuk ka pasur kontakt me kryetarin Lutfi Haziri

Drejtori i komunës së Gjilanit i infektuar me koronavirus nuk ka pasur kontakt me kryetarin Lutfi Haziri

6 të vdekur dhe 182 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni të Veriut

6 të vdekur dhe 182 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni të Veriut

Qeveria Hoti ka planifikuar 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Qeveria Hoti ka planifikuar 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Thaçi thërret konferencë për media

Thaçi thërret konferencë për media

Grenell: Po Hapim derën e zhvillimit

Grenell: Po Hapim derën e zhvillimit

Zëdhënësi i MSH-së tregon për gjendjen e 58 pacientë me koronavirus në Infektivë

Zëdhënësi i MSH-së tregon për gjendjen e 58 pacientë me koronavirus në Infektivë

Vuçiq: Lavrov na dha informacione brengosëse, do të na bëjnë presion të madh për Kosovën, ka plane që s’na i kanë treguar

Vuçiq: Lavrov na dha informacione brengosëse, do të na bëjnë presion të madh për Kosovën, ka plane që s’na i kanë treguar

Ish-prokurorja speciale Katica Janeva dënohet me 7 vjet burgim

Ish-prokurorja speciale Katica Janeva dënohet me 7 vjet burgim

Lajçak: Kosova meriton liberalizimin e vizave

Lajçak: Kosova meriton liberalizimin e vizave