Tregu kosovar, plot produkte serbe

07.11.2018 20:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tregu kosovar, plot produkte serbe

Dhjetëfish më i lartë është importi i produkteve serbe në Kosovë, në krahasim me eksportin kosovar në Serbi.

Pjesa më e madhe e produkteve në treg, konsumatorëve iu ofrohen nga ky shtet, raporton KTV.

Në 400 milionë euro për çdo vit arrin shuma e importit të mallrave të ndryshme duke filluar nga industria ushqimore e deri tek ajo ndërtimore.

Por, Kosova në shtetin fqinj eksporton produkte në vlerë vetëm prej 35 milionë euro në vit.

Nëse importi deri në fund të vitit vazhdon me të njëjtin ritëm, do të ketë 5 për qind rritje krahasuar me 2017-n.

As importi i produkteve nga Bosnja në tregun e Kosovës nuk është i vogël, ku nga ky shtet importohen produkte në vlerë prej 80 milionë eurosh.

Vendimin e Qeverisë për masat mbrojtëse ndaj produkteve të prodhuara në Serbi e Bosnjë, e ka mirëpritur Klubi i Prodhuesve të Kosovës.

Sipas tyre, edhe më herët kanë kërkuar që Kosova të sillet si shtet pasi siç thonë, ka pasur produkte të këtyre dy vendeve që në tregun e Kosovës janë shitur më lirë.

 

Dhe, me këtë, ky klub vlerëson se është bërë shkelje e Marrëveshjes së CEFTA-s.

Vllaznim Osmani, Sekretar i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, thotë se ironia më e madhe është kur i është kërkuar përgjigje Serbisë e Bosnjës ata nuk e kanë bërë një gjë të tillë pas që nuk e njohin Kosovën si shtet.

Të kënaqur me vendimin për taksën 10 për qind, janë edhe qytetarët, të cilët thonë se Qeveria qysh moti është dashur të veprojë kështu.

Qeveria e Kosovës kohë pas kohe ka vënë taksa mbrojtëse ndaj importit nga Serbia, por është tërhequr shpejt për shkak të presionit ndërkombëtar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Artikulli i “The Sun”: Bandat e ish ushtarakët shqiptarë po mbushin në gjak rrugët e Spanjës

Artikulli i “The Sun”: Bandat e ish ushtarakët shqiptarë po mbushin në gjak rrugët e Spanjës

Tregu kosovar, plot produkte serbe

Tregu kosovar, plot produkte serbe

Haradinaj: Një regjiment i ushtrisë do të vendoset në pjesën veriore të Kosovës

Haradinaj: Një regjiment i ushtrisë do të vendoset në pjesën veriore të Kosovës

Spitalet ushtarake serbe vonojnë gjykimin për krime të luftës në Kosovë

Spitalet ushtarake serbe vonojnë gjykimin për krime të luftës në Kosovë

Ish-ministri i Tregtisë thotë se Hoxhaj e Pacolli më herët nuk ishin pro masës së importit

Ish-ministri i Tregtisë thotë se Hoxhaj e Pacolli më herët nuk ishin pro masës së importit

Thaçi: Takim i vështirë me Vuçiq, por i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes finale

Thaçi: Takim i vështirë me Vuçiq, por i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes finale

Policisë së Kosovës buxheti i rritet më pak se 1%

Policisë së Kosovës buxheti i rritet më pak se 1%

Dështon seanca ndaj të akuzuarve për 20 grabitje të bizneseve në Prishtinë

Dështon seanca ndaj të akuzuarve për 20 grabitje të bizneseve në Prishtinë

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi në mes të Kosovës dhe Maqedonisë

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi në mes të Kosovës dhe Maqedonisë

Ministrja Hoxha takon Ruth Huber, udhëheqëse e agjencisë zvicerane SDC, Merr përkrahje për proceset integruese

Ministrja Hoxha takon Ruth Huber, udhëheqëse e agjencisë zvicerane SDC, Merr përkrahje për proceset integruese

Pagat nuk i mbulojnë shpenzimet mujore

Pagat nuk i mbulojnë shpenzimet mujore

Ismajli pret në takim një delegacion nga Çamëria

Ismajli pret në takim një delegacion nga Çamëria

MPJ akuzon Serbinë për lajme të rreme, Unioni i Komoreve nuk e ka tërhequr njohjen e Kosovës

MPJ akuzon Serbinë për lajme të rreme, Unioni i Komoreve nuk e ka tërhequr njohjen e Kosovës

Kroacia e gatshme për ta ndihmuar ushtrinë e Kosovës

Kroacia e gatshme për ta ndihmuar ushtrinë e Kosovës

Kadriu e Jashari dakordohen me banorët e Skenderajt që punimet në përfundimin e rrugëve të vazhdojnë

Kadriu e Jashari dakordohen me banorët e Skenderajt që punimet në përfundimin e rrugëve të vazhdojnë

Lumezi e Imeri për rritje të bashkëpunimit mes Prokurorit të Shtetit e Administratës Tatimore të Kosovës

Lumezi e Imeri për rritje të bashkëpunimit mes Prokurorit të Shtetit e Administratës Tatimore të Kosovës