Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

11.03.2019 17:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Rëndësia e pranisë së viruseve dhe bakterieve në biomin tonë është e madhe, sepse ndikon në sistemin imun, peshën dhe ndryshimet emocionale të njeriut.  Janë bërë shumë studime dhe hulumtime në këtë fushë duke tentuar ta përmirësojnë shëndetin e sistemit tretes.

Së fundmi, është duke u aplikuar një metodë krejtësisht e re për ta përmirësuar sistemin tretës të një pacienti, dhe transplanti I bërë do t’iu duket I çuditshëm, mirëpo për disa ka qenë shpëtues I jetës.

Procedura e përdorur që njihet me termin FMT, përfshinë marrjen e fecesit nga një donor I shëndetshëm dhe vendosjen e saj në pacientin e sëmurë. Pacientët të cilët I nënshtrohen kësaj procedure zakonisht vuajnë nga një infeksion I shkaktuar nga bakteria Clostridium difficile, I cili prekë 14.000 njerëz çdo vit. Simptomat e këtij infeksioni janë: diarre kronike, dhimbje e regjionit abdominal dhe ethe – shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express.

Trajtimet standarde të cilat përfshijnë antibiotikët kanë rezultuar që shkaktojnë më shumë dëm, andaj është shfaqur nevoja për një gjetje të një trajtimi të ri I cili do të jepte efekt. Procedura zgjatë përafërisht 30 minuta, bëhet me anë të një tubi I cili insertohet në rectum dhe jep efekte të menjëhershmë duke rezultuar I suksesshëm në 90% të rasteve.

Një në pesë raste kanë humbur jetën si pasojë e këtij infeksioni. Ky trajtim ka filluar të aplikohet kohëve të fundit në vetëm disa spitale të cilat e kanë aprovuar, dhe pritet që aplikimi I tij të zgjerohet edhe nepër spitale dhe vende të tjera./GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve