Transmetimet analoge, Kuvendi kritikon AMA për menaxhimin e procesit të dixhitalizimit

18.04.2019 14:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Transmetimet analoge, Kuvendi kritikon AMA për menaxhimin e procesit të dixhitalizimit

Mënyra sesi u menaxhua fushata dhe mbyllja e transmetimeve analoge në Tiranë, Durrës dhe Vlorë në shtator 2018 nga ana e Autoritetit të Mediave Audiovizive nuk ka kaluar pa u kritikuar nga Kuvendi. Në projektrezolutën e përgatitur për aktivitetin e këtij institucioni është vënë theksi tek amullia e krijuar vitin e shkuar, nevojën për më shumë qartësi ndaj qytetarit si dhe një menaxhim më të mirë të procesit që do të ndodhë në shtator të këtij viti pas shtyrjes me disa herë.

Konkretisht Kuvendi ka kërkuar që AMA të vijojë fushatën e informimit të qytetarëve deri në mbylljen e plotë të procesit të digjitalizimit, fushatë e cila duhet të përmbajë informacione sa më praktike, me gjuhë sa më të thjeshtë, ilustrime konkrete dhe imazhe mbi teknologjinë që duhet përdorur dhe duke theksuar se tregu u dekoderave DVB –T2 është treg i hapur, dhe këto dekoderë mund të sigurohen në çdo pikë shitjeje të pajisjeve elektronike.

Nga ana tjetër është kërkuar që institucioni të bëjë një analizë të plote të situatës së krijuar nga mbyllja e transmetimeve analoge, në shtator 2018, situatë e cila krijoi vështirësi për qytetarët shqiptarë, ku u identifikuan radhë të gjata në pikat e shitjeve të dekoderave dhe paqartësi lidhur me teknologjinë e dekoderave.

Së treti ka theksuar se duhet të merren masat e nevojshme, duke bërë një vlerësim paraprak të situatës, në mënyrë që në afatin e ri të vendosur për mbylljen e transmetimeve analoge, të mos kemi përsëritje të situatës së vështirë që u krijua për qytetarët në shtator 2018 dhe qytetarët të jenë të parapërgatitur dhe të mirëinformuar, pasi bëhet fjalë për qarqet ku është përqendruar numri më i madh i popullsisë.

Kjo është çështja që të paktën në projektrezolutë është cilësuar si prioritete ndër pikat e renditura ndërkohe që në detyrat që do t’i lihen AMA-s për këtë vit është edhe ajo për mbrojtjen dhe forcimin e të drejtave të punës dhe sociale të gazetareve si dhe rritja e bashkëpunimit me Autoritetin e Komunikimeve Elektronike dhe Postare për të luftuar piraterinë online. /Monitor

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)