Trajkoviq: Presidenti Vuçiq po e pengon hetimin për vrasjen e Ivanoviqit

22.04.2019 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trajkoviq: Presidenti Vuçiq po e pengon hetimin për vrasjen e Ivanoviqit

Vrasja e Oliver Ivanoviqit është terrorizëm shtetëror që është bërë ndaj një politikani me qëllim që të zgjatet sundimi në atë hapësirë, thotë Rada Trajkoviq.

Kryetarja e Lëvizjes evropiane për Kosovën, Rada Trajkoviq, ka deklaruar për Novi dan se pengesa për hetimin rreth vrasjes së Oliver Ivanoviqit vjen drejtpërdrejt nga presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.

“Si ta kuptoj ndryshe. Nëse presidenti i shtetit del me materialin hetues dhe ia zbulon atë opinionit për rrjedhën e hetimeve, ky është mesazh për atë që kanë dëshmuar ose për ata që planifikojnë të dëshmojnë se menjëherë ai do t’i dijë të gjitha. Kam qenë shënjestër e tij, e thelbi është se ai e pengon hetimin”, thotë Trajkoviq, transmeton Koha.net.

Presidenti i Serbisë kohë më parë e kishte akuzuar Rada Trajkoviqin se dëshmia e saj në Kosovë për vrasjen e Oliver Ivanoviq që nga 23 nëntori i ka lënë dy serbë në paraburgim. Një hap më larg ka shkuar, siç përcjell radiokim, ka shkuar Marko Gjuriq i cili në Twitter ka publikuar dokumentin që në mënyrë autentike tregon çfarë ka thënë në hetime Rada Trajkoviq.

Rada Trajkoviq këtë e demanton dhe thotë se zyrtarët shtetërorë dhe tabloidët po e vënë në listën për pushkatim , ndërsa Gjuriq ka kërkon mbrojtje për shkak se është kërcënuar me vdekje për tërë këtë rast.

“Vuçiqi po bën fushatë me baltemët partiakë Informer dhe Alo, dhe kjo është aq e qartë. Po në ato portal ku para meje ka qenë edhe Oliveri – Alo, Informer, Pink, TV Most…”, thotë Trajkoviq.

Shton se shumë serbë që kanë pasur komunikim me Oliver Ivanoviq janë ftuar nga prokurori speciale për të dhënë deklarata.

“Ndër të tjerë edhe unë. Në tavolinën e prokurorit special kanë qenë të gjitha deklaratat e mia. Aty ka pasur edhe shënime personale e. Por ka qenë edhe regjistrimi nga biseda në ditën e vrasjes në tv happy në Beograd ku kam thënë se prapa krimit qëndron, mafia nga veriu i Kosovës”, thotë Trajkoviq.

Shton se me atë rast ka thënë se beson se është e përfshirë një pjesë e sigurimit ë Serbisë.

“Nuk e di nëse sigurimi i Serbisë e ka shfrytëzuar mafinë, apo mafia e ka shfrytëzuar Sigurimin e Serbisë, por është e qartë se bëhet fjalë për projektin e përbashkët”, mendon ajo .

Trajkoviq thotë se dokumenti i publikuar është problematik për dy arsye.

“E para, për shkak se gjatë hetimeve shpaloset dokumenti dhe kjo në kuptimin juridik është problematik dhe i ndaluar. E dyta, në faqen e parë të raportit duhej të ishte kërkesa origjinale për zgjatjen e paraburgimit për dy të dyshimtë”, ka thënë Trajkoviq.

Nga ana tjetër, ka shtuar Trajkoviq, deklarata e saj nuk është problematike,sepse, ka thënë, është ajo që kryesisht e ka folur.

Ajo thekson se deklarata e saj nuk ka ndihmuar në zgjerimin e hetimeve dhe në zgjatjen e paraburgimit të të dyshuarve.

“Personi që dëshmon është me shifër, identiteti tij nuk është i njohur”, thekson Trajkoviq.

Ajo ka theksuar se nga ministri serb i Punëve të Brendshme Nebojsha Stefanoviq do të kërkojë që kur ta braktisë territorin e Kosovës, të ketë përcjellje dhe mbrojtje për shkak të rrezikimit të sigurisë”për shkak të kërcënimeve që asaj i shkojnë nga presidenti i shtetit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve