Trajkoviq: Nënkryetar i Listës Serbe, padron i veriut të Kosovës

14.06.2018 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trajkoviq: Nënkryetar i Listës Serbe, padron i veriut të Kosovës

“Jam e habitur me trimërinë e drejtorit të Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ,i cili erdhi nga Beogradi për të marrë pjesë në Kuvendin Zgjedhor të Listës Serbe në të cilin nënkryetar u zgjodh njeriu që të gjithë e dinë mafioz, thotë Rada Trajkoviq, kryetare e Lëvizjes evropiane e serbëve të Kosovës duke komentuar zgjedhjen e Milan Radojiçiqit zëvendëskryetar të Listës Serbe.
Radojiçiq, për të cilin flitet të jetë “zot i veriut” e për të cilin kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj disa herë ka theksuar të jetë në kontakt të përhershëm me të “sepse është njeriu që ka autoritet”, shkruan sot “danas” i Beogradit, nënkryetar i Listës Serbe është zgjedhur të premten e shkuar. Në kumtesën e Listës…siç thotë kjo gazetë e Beogradit, nuk theksohet si është marrë ky vendim.

Trajkoviq pohon se nënkryetari i sapo zgjedhur i partisë më të madhe të serbëve nga veriu i Kosovës, ka ndikuar në atentatin politik ndaj Oliver Ivanoviqit dhe se ai, me njerëzit e vet, në periudhën e shkuar, e ka kriminalizuar tërësisht pjesën në veri të Ibrit.

Sipas pikëpamjes së Trajkoviqit, transmeton Koha.net, Radojiçiq është njeriu i cili drejtpërsëdrejti punon në destabilizimin e veriut të Kosovës dhe për shkak të tij, pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, nga frika, gjithnjë e më shumë serbë, por largohen nga kjo hapësirë.

Deklarata t e drejtorit të Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq, i cili më herët shumë herë kishte thënë se nuk di asgjë për rolin e Radojiçiqit në veri të Kosovës, ndërsa të premten mori pjesë në pjesë në mbledhjen ku ai u zgjodh nënkryetar, Trajkoviq i quan të pavërteta dhe pohon se ata të dy janë shumë të afërt me njëri-tjetrin.

“Radojiçiqi e pret dhe e përcjell rregullisht Gjuriqin dhe ata të dy kalojnë bashkë shumë kohë gjatë aktiviteteve të ndryshme dhe drekave. Shumëkush pyetet ç’domethënie ka Radojiçqi për pushtetin në Beograd. Ne në thelb, ne besojmë se është mu ai që ia siguron fitoren Listës Serbe në zgjedhje me metodat e tij të njohura, si djegia e automobilave, me frikësim dhe me dërgimin e votuesve te kutitë zgjedhore. Po ashtu ai këtij opsioni politik ia siguron edhe përkrahjen financiare nga burime ilegale”, thotë Trajkoviq.

Ajo pohon se Marko Gjuriq nuk do të mund ta vizitonte veriun e Kosovës po të mos e pranonte Radojiçqin pasi ai, sipas saj, është i fuqishëm të ndikojë te njerëzit që ta presin ose ta bojkotojnë dikë nga Beogradi .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A mund të sjellë shkëmbimi i territoreve normalizim

A mund të sjellë shkëmbimi i territoreve normalizim

Kuçi: Kryeministri Haradinaj do të ketë rol në bisedimet me Serbinë

Kuçi: Kryeministri Haradinaj do të ketë rol në bisedimet me Serbinë

20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

Sanksionet ekonomike amerikane ndaj Iranit

Sanksionet ekonomike amerikane ndaj Iranit

Vriten nënë e bijë në Gjakovë, i dyshuar kryefamiljari

Vriten nënë e bijë në Gjakovë, i dyshuar kryefamiljari

LDK e çon në Gjykatë Kushtetuese Thaçin për shkak të deklaratave për ndryshimin e kufijve

LDK e çon në Gjykatë Kushtetuese Thaçin për shkak të deklaratave për ndryshimin e kufijve

Një delegacion turk drejt Uashingtonit për të zbutur tensionet

Një delegacion turk drejt Uashingtonit për të zbutur tensionet

Ankaraja në kursin e përplasjes me Uashingtonin

Ankaraja në kursin e përplasjes me Uashingtonin

Ohajo, zgjedhje speciale të rëndësishme

Ohajo, zgjedhje speciale të rëndësishme

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Orari i reduktimeve me energji elektrike

Orari i reduktimeve me energji elektrike

Kujdes nga akulli nëpër lokale, shkakton këtë sëmundje

Kujdes nga akulli nëpër lokale, shkakton këtë sëmundje

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge