Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

09.06.2019 16:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Prej mëse dy orësh ditën e Enjte, një prej ISP-ve më të mëdha në Kinë detyroi një sasi të madhe trafiku mobil Evropian të kalonte nëpër serverët e tij.

China Telecom është përfshirë në incidente të ngjashme edhe në të kaluarën. Për 18 minuta në Prill të 2010-ë, afro 15% e trafikut botëror të internetit kaloi nëpër serverët Kinezë.

Trafiku që duhej të qarkullonte në uebsajtet e qeverisë dhe Ushtrisë Amerikane, përfshirë NASA, kaloi nëpër Kinë. Sajtet komerciale të Dell dhe Microsoft u prekën njëlloj.

Incidenti i ditës së Enjte erdhi si rezultat i një gabimi me rrugët BGP dhe u përfshinë sasi të mëdha trafiku mobil që buronin nga Franca, Zvicra dhe Holanda.

Përdoruesit kanë përjetuar ngadalësime të internetit.

Ende askush nuk ka bërë përgjegjës China Telecom për ngjarjen edhe pse jetëgjatësia e këtij episodi sipas ekspertëve mund të jetë indikator i një vepre të qëllimshme.

ZDNet në Tetor duke cituar autoritetet Amerikan dhe Izraelite kishte raportuar se China Telecom qëllimisht kishte manipuluar trafikun dhe ridrejtuar në Kinë.

Fenomeni “BGP Route Leaks” nuk është i pazakontë. Zakonisht vjen si rezultat i një gabimi me sistemet autonome (AP).

Të Enjten një qendër madhore e të dhënave në Zvicër, Safe Host, zbuloi mëse 70,000 kalime tek China Telecom e cila i dërgoi më pas në interneitn global duke bërë që sasi të mëdha trafiku destinuar për rrjetet Evropiane të kalonin nëpër Kinë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë