Tinder po teston një opsion të ri të quajtur Places që bashkon njerëzit me të njëjtat preferenca lokalesh

24.05.2018 18:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tinder po teston një opsion të ri të quajtur Places që bashkon njerëzit me të njëjtat preferenca lokalesh

Dihej që do të publikohej shumë shpejt mënyra e re e aplikacionit Tinder për lidhjen e njerëzve përmes vendndodhjes, por Tinder zyrtarisht njoftoi sot se po teston shërbimin në Australi dhe Kili. Vendet do t’i lejojnë përdoruesit të gjejnë njëri tjetrin duke u bazuar në vendet ku ata udhëtojnë, pavarësisht nëse ky është një park, restorant, kafene apo kinema. Ideja, thotë Tinder, është t’u japë përdoruesve një interes të përbashkët.

Është mundësuar përmes aplikacionit Foursquare, i cili tashmë ka bërë të gjithë punën e vështirë të regjistrimit të subjekteve në hartë dhe identifikimin e hapësirave publike. Tinder thotë se kjo teknologji do të parandalojë ndarjen e vendeve private me të tjerët, duke përfshirë zyrat e mjekëve dhe vendet e punës.

Çdo vend do të popullohet rreth 30 minuta pasi një përdorues ka ikur dhe do të skadojë pas 28 ditësh. Vendet do të shtohen automatikisht nëse një përdorues përdor shërbimin, por ato mund të hiqen sa herë që një përdorues zgjedh të largohet. Vendet janë të ndara nga faqja kryesore e Tinder.

Ju do të jeni në gjendje të kaloni në një hartë dhe të kaloni nga atje mbi gjetjet e mundshme. Do të jetë e të shihen njerëz që kanë vizituar të njëjtat vende si ti, dhe nuk ka asnjë mënyrë për të parë të tërë hartën e vendeve që ka frekuentuar një përdorues. Njerëzit që sapo keni bllokuar nuk do të shfaqen në Places, dhe gjithashtu edhe ata që kalohen nga e majta në Tinder.

Samantha Stevens, drejtoreshë e produkteve të vendndodhjes në Tinder, thotë se kompania është “duke pritur me padurim të shohë se si përdoruesit adoptojnë dhe bashkëveprojnë me aplikacionin në tregjet tona testuese” dhe se kompania do të “vlerësojë dhe do bëjë rregullime bazuar në reagimet e përdoruesve”.

Shumë njerëz janë të interesuar të provojnë Places dhe të shohin se si po funksionon. Ajo që tërheq edhe ata që nuk pëlqejnë baret dhe lokalet është fakti që aty mund të njohin njerëzit të rinj. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trajtimi i keq i Behramit, thirrje për të rinjtë në Zvicër të luajnë për Kosovën

Trajtimi i keq i Behramit, thirrje për të rinjtë në Zvicër të luajnë për Kosovën

Dua në Kosovë, pjesë e festivalit të organizuar nga Dukagjin Lipa

Dua në Kosovë, pjesë e festivalit të organizuar nga Dukagjin Lipa

Asensio e Bale shkëlqejnë në fitoren e Realit ndaj Romës (VIDEO)

Asensio e Bale shkëlqejnë në fitoren e Realit ndaj Romës (VIDEO)

AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Orët inteligjente të Fossil vinë me Google Play dhe sensorë për matjen e rrahjeve të zemrës

Orët inteligjente të Fossil vinë me Google Play dhe sensorë për matjen e rrahjeve të zemrës

Komisioni Evropian kërkon implementimin e një karikuesit të përbashkët telefonësh

Komisioni Evropian kërkon implementimin e një karikuesit të përbashkët telefonësh

Dorëzohet Real Madridi, Kovacic drejt Chelsea në huazim

Dorëzohet Real Madridi, Kovacic drejt Chelsea në huazim

Si 16-vjeçar filloi të mbjell çdo ditë drunj, pas 39 viteve e shndërroi ishullin në një pyll ku jetojnë tigrat dhe elefantët (Foto)

Si 16-vjeçar filloi të mbjell çdo ditë drunj, pas 39 viteve e shndërroi ishullin në një pyll ku jetojnë tigrat dhe elefantët (Foto)

Klubet që kanë shpenzuar më së shumti deri më tani, Juve e para

Klubet që kanë shpenzuar më së shumti deri më tani, Juve e para

Bletët frymëzojnë hulumtuesit e dronëve

Bletët frymëzojnë hulumtuesit e dronëve

“Ju e doni një kombëtare tjetër”, Valon Behrami: Gjithmonë kanë bërë dallime mes shqiptarëve dhe të tjerëve

“Ju e doni një kombëtare tjetër”, Valon Behrami: Gjithmonë kanë bërë dallime mes shqiptarëve dhe të tjerëve

Ushqimet që duhet t’i hani për t’u freskuar në ditët e nxehta të verës

Ushqimet që duhet t’i hani për t’u freskuar në ditët e nxehta të verës

Zyrtare: Pas 12 vjetëve te City, Joe Hart transferohet te Burnley

Zyrtare: Pas 12 vjetëve te City, Joe Hart transferohet te Burnley

Microsoft do të mbajë të gjallë Skype klasik edhe për ca kohë

Microsoft do të mbajë të gjallë Skype klasik edhe për ca kohë