Më thuaj çfarë ‘smartphone’ përdor, të të them se kush je

13.09.2016 17:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Më thuaj çfarë ‘smartphone’ përdor, të të them se kush je

Kush blen një aparat celular me sistemin IOS konsiderohet më i hapur e i rafinuar. Ai që zgjedh sistemin tjetër rezulton i ndershëm, modest e më i dashur për të tjerët.

Karakteristikat teknike nuk janë ndoshta të vetmet që vlerësohen kur dikush vendos të blejë një ‘smartphone’.

Sipas një studimi të realizuar nga “Heather Shaw”, profesoreshë në degën e Psikologjisë së Universitetit Lincoln, në Britaninë e Madhe, tipologjia e telefonit të zotëruar ndikon mbi perceptimin që kanë të tjerët për ne.

240 pjesëmarrësve në studim iu kërkua të plotësonin një pyetësor ku tregoheshin karakteristikat e lidhura me njërën kategori apo tjetrën.

Në testin pasues, u kalua në detaje dhe u krahasuan stereotipat e personalitetit me ato të 530 përdoruesve aktuale.

Rezultati ishte se paragjykimet, në shumicën e rasteve, nuk rezultojnë të bazuara. Por kjo nuk e përjashtonte mundësinë që përzgjedhja e aparatit të ndikonte në mënyrë të ndjeshme mbi imazhin që projektojmë tek të tjerët.

Studimi doli në përfundimin se gratë janë dy herë më të prirura drejt iPhone-ve sesa androidëve, ndërsa përdoruesit e të parëve janë më të shqetësuar për atë që konsiderohet një “status celulari`”.

/ Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AKEP u kërkon bizneseve të blejnë menjëherë “domain.al”

AKEP u kërkon bizneseve të blejnë menjëherë “domain.al”

Monedha kriptografike “petro” e Venezuelës ka ngritur 735 milion dollarë

Monedha kriptografike “petro” e Venezuelës ka ngritur 735 milion dollarë

Samsung redukton prodhimin e ekraneve OLED nga shitjet e dobëta të iPhone X

Samsung redukton prodhimin e ekraneve OLED nga shitjet e dobëta të iPhone X

Startup Grind pret një prej biznesmenëve më të suksesshëm Shqiptarë, Hetem Ramadani

Startup Grind pret një prej biznesmenëve më të suksesshëm Shqiptarë, Hetem Ramadani

Hakerët piratojnë rrjetin kompjuterik cloud të Tesla për gërmimin e monedhave kriptografike

Hakerët piratojnë rrjetin kompjuterik cloud të Tesla për gërmimin e monedhave kriptografike

Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon garën kibernetike @CIT Hakathon 2018

Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon garën kibernetike @CIT Hakathon 2018

Prezantohet portali gjeografik i Tiranës me të dhëna të hapura

Prezantohet portali gjeografik i Tiranës me të dhëna të hapura

Samsung prezantoi SSD-të me kapacitetin më të lartë në botë me 30 terabajt memorie

Samsung prezantoi SSD-të me kapacitetin më të lartë në botë me 30 terabajt memorie

Sony paralajmëron një telefon të ri javën e ardhshme

Sony paralajmëron një telefon të ri javën e ardhshme

16 bursa Japoneze do të formojnë një autoritet rregullator për monedhat kriptografike

16 bursa Japoneze do të formojnë një autoritet rregullator për monedhat kriptografike

Prezantohet koncepti i makinës autonome të Volkswagen, I.D. Vizzion

Prezantohet koncepti i makinës autonome të Volkswagen, I.D. Vizzion

Apple publikon iOS 11.2.6, adreson problemin në gjuhën Indiane

Apple publikon iOS 11.2.6, adreson problemin në gjuhën Indiane

CEO i Uber, makinat fluturese realitet pas 10 vitesh

CEO i Uber, makinat fluturese realitet pas 10 vitesh

Google zbulon një problem sigurie në shfletuesin Edge përpara se Microsoft ta adresonte

Google zbulon një problem sigurie në shfletuesin Edge përpara se Microsoft ta adresonte

29 dokumentet që nuk do të kërkohen më nga sportelet shtetërore

29 dokumentet që nuk do të kërkohen më nga sportelet shtetërore

Tregu i vështirë i shitjeve online

Tregu i vështirë i shitjeve online