Thirrje për serbët t’i bojkotojnë zgjedhjet në Kosovë

02.09.2019 14:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thirrje për serbët t’i bojkotojnë zgjedhjet në Kosovë

Serbët kanë marrë një thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve në Kosovë.

Lëvizja popullore e serbëve të Kosovës „Otadžbina“ (Atdheu) u ka bërë thirrje serbëve nga Kosova të bojkotojnë zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë.

Në një njoftim të tyre, ata thonë se zgjedhjet e ardhshme në Kosovë “janë në kundërshtim me Kushtetutën e Serbisë”, raportojnë mediat serbe, transmeton lajmi.net.

“Nëse udhëheqësia jonë shkel Kushtetutën e Serbisë, obligim i yni është ta mbrojmë”, thonë ata. Lëvizja po ashtu ka paralajmëruar se do t’i bojkotojë “zgjedhjet e rreme” në fillim të vitit 2020 në Serbi.

“Ne nuk dëshirojmë të jemi pjesëmarrës dhe e kemi njoftuar presidentin Vuçiq se vendimet të cilat i merr pas zgjedhjeve ku nuk merr pjesë opozita, nuk do t’i njohim”, shtuan ata.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nisin hetimet rreth vdekjes së një shtetase shqiptare në QKUK

Nisin hetimet rreth vdekjes së një shtetase shqiptare në QKUK

“Është e mundur që vala e dytë e Coronavirusit tashmë ka filluar”

“Është e mundur që vala e dytë e Coronavirusit tashmë ka filluar”

Cramon, Grenellit: Pyesni Macronin pse heziton në heqjen e vizave për Kosovën

Cramon, Grenellit: Pyesni Macronin pse heziton në heqjen e vizave për Kosovën

Sa persona në Kosovë i morën 170, 130 dhe 100 euro gjatë javës së fundit

Sa persona në Kosovë i morën 170, 130 dhe 100 euro gjatë javës së fundit

Veliu: Sot është Dita Botërore për Refugjatë, ditë që populli kosovar duhet ta kujtojë

Veliu: Sot është Dita Botërore për Refugjatë, ditë që populli kosovar duhet ta kujtojë

Gjermania shënon 601 raste të reja të koronavirusit për 24 orë

Gjermania shënon 601 raste të reja të koronavirusit për 24 orë

Flet infermierja kosovare, pesë javë e infektuar me coronavirus

Flet infermierja kosovare, pesë javë e infektuar me coronavirus

Pacolli komenton deklaratën e eurodeputetes gjermane për vizat, reagon edhe Grenell

Pacolli komenton deklaratën e eurodeputetes gjermane për vizat, reagon edhe Grenell

Haxhiu: Qeveria Hoti e bëri me hise Serbinë në Kosovë me lejimin e zgjedhjeve

Haxhiu: Qeveria Hoti e bëri me hise Serbinë në Kosovë me lejimin e zgjedhjeve

Autorizimi i presidentit për të negociuar me Serbinë cilësohet jokushtetues

Autorizimi i presidentit për të negociuar me Serbinë cilësohet jokushtetues

Prishtina me mbi 250 raste aktive me koronavirus

Prishtina me mbi 250 raste aktive me koronavirus

Si u dashurua Macron me mësuesen 25 vjet më të madhe, ishte në klasë me vajzën e saj

Si u dashurua Macron me mësuesen 25 vjet më të madhe, ishte në klasë me vajzën e saj

Haradinaj: 21 vjet më parë Istogu hyri në epokën e lirisë

Haradinaj: 21 vjet më parë Istogu hyri në epokën e lirisë

Dita Botërore e Refugjatëve

Dita Botërore e Refugjatëve

Moti sot në Kosovë

Moti sot në Kosovë

Rreth 2 mijë raste të konfirmuara me koronavirus nga 13 marsi në Kosovë

Rreth 2 mijë raste të konfirmuara me koronavirus nga 13 marsi në Kosovë