Themelohet Oda e Ndërmjetësuesve, synohet zgjidhje më e lehtë e kontesteve mes qytetarëve

02.11.2019 11:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Themelohet Oda e Ndërmjetësuesve, synohet zgjidhje më e lehtë e kontesteve mes qytetarëve

Ministria e Drejtësisë ka organizuar sot Kuvendin e themelimit të Odës së Ndërmjetësuesve, me ç’rast u tha se ndërmjetësimi në Kosovë ka mundësuar zgjedhjen e më shumë se 6 mijë rasteve gjyqësore deri në fund të vitit 2018.

Në Kuvendin e themelimit të Odës së Ndërmjetësuesve, sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë, Qemajl Marmullakaj, u shpreh se pozita e ndërmjetësuesit paraqet një rol shumë të rëndësishëm në sistemin e drejtësisë dhe qasjes më të lehtë të qytetarëve në drejtësi.

“Si një mekanizëm alternativ ndërmjetësimi në Kosovë ka një bazë të mirë ligjore, që ofron qytetarëve zgjedhje më të shpejtë. Pozita aktuale e ndërmjetësimit në Kosovë si tërësi ka ndikuar në ngritje të numrit të rasteve të referuara”, ka thënë ai. “Ndërmjetësimi ka mundësuar zgjedhjen e më shumë se 6 mijë rasteve deri në fund të vitit 2018 të referuara nga Gjykatat dhe Prokuroritë Themelore, duke shkarkuar dhe ndihmuar gjyqësorin edhe ashtu të ngarkuar në zgjedhjen e rasteve në forma alternative”, ka thënë më tej ai.

Marmullakaj tha se Ministria e Drejtësisë do t’i kushtojë vëmendje të posaçme profesionit të ndërmjetësimit dhe se do të angazhohet më shumë në përmirësimin e cilësisë së ndërmjetësimit e qasjes në drejtësi.

Kurse, drejtori i programit të USAID-it- Drejtësia Komerciale, Chris Thompson tha se qëllim i programit është përmirësimi i perceptimit të bizneseve dhe qytetarëve ndaj korrupsionit.

“Jemi këtu si projekt njëri prej qëllimeve kryesore është t’i shmangim dhe t’i zvogëlojmë të gjitha mundësitë të cilat e parandalojnë korrupsionin. Gjithashtu të përmirësojmë perceptimin e bizneseve dhe qytetarëve ndaj korrupsionit, duke përmirësuar kështu legjislaturën e drejtësisë komerciale. Duke fuqizuar kështu përmbarimin e aktgjykimeve dhe legjislacionin komercial. Ne jemi shumë të gëzuar që kemi kolegë profesional dhe ka ekspertizë të mjaftueshme, andaj ne si projekt ofrojmë vetëm asistencë teknike, nuk ofrojmë fonde apo grante. Emri i projektit tonë është ‘Drejtësia komerciale’ dhe fokusin kryesor e kemi në drejtësinë komerciale, mirëpo duke përfshirë këtu edhe qasjen në ndërmjetësim”, u shpreh ai.

Thompson ka thënë se do të vazhdojnë të mbështesin dhe të ndihmojnë ndërmjetësimin, duke theksuar se do të mbështesin Ministrinë e Drejtësisë në zhvillimin e udhëzimeve administrative.

“Ne do të vazhdojmë ta ndihmojmë dhe ta mbështesim ndërmjetësimin, duke e zhvilluar dhe duke e mbështetur Ministrinë e Drejtësisë në zhvillimin e udhëzimeve administrative dhe rregulloreve. Gjithashtu, ta ndihmojmë Ministrinë e Drejtësisë në zhvillimin e profesionalizmit në ndërmjetësim. I ofrojmë gjykatave mbështetje në referimin e rasteve në ndërmjetësim, gjithashtu i udhëzojmë në procedura në procese si pjesë e referimit të rasteve në Gjykata. Do të bëjmë çmos që të ngrisim vetëdijen dhe të edukojmë publikun dhe qytetarët në ndërmjetësim, promovimin e tij si një metodë alternative për zgjedhjen e mosmarrëveshjeve”, tha ai.

Ai tha se pret nga Oda e Ndërmjetësuesve që të jetë një organ vetëqeverisës dhe të fokusohet në përmirësimin e imazhit të ndërmjetësimit në Kosovë.

Mision tjetër i Odës ai tha se duhet të jetë që të ofrojë qasje në drejtësi për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Kuvendi i themelimit të Odës së Ndërmjetësuesve do të zgjasë gjithë ditën, ku pritet të zgjidhen anëtarët e bordit dhe kryetari i Odës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Automjeti përplaset me pemën, vdes 17 vjeçari

Automjeti përplaset me pemën, vdes 17 vjeçari

Pasi ia huqi më herët, Milaim Zeka tash publikon tre emra të VV-së që do t’i drejtojnë ministritë

Pasi ia huqi më herët, Milaim Zeka tash publikon tre emra të VV-së që do t’i drejtojnë ministritë

Haradinaj: Kurti dhe Osmani nuk duhet me pa ëndërr se do të kalojnë lehtë kur ta heqin taksën

Haradinaj: Kurti dhe Osmani nuk duhet me pa ëndërr se do të kalojnë lehtë kur ta heqin taksën

LDK-ja e konfirmon mbledhjen e nesërme të Kryesisë

LDK-ja e konfirmon mbledhjen e nesërme të Kryesisë

Pakënaqësitë rreth Ligjit për paga ngjallin reagime edhe te krerët politikë

Pakënaqësitë rreth Ligjit për paga ngjallin reagime edhe te krerët politikë

Vështirësohet arritja e kompromisit për Kodin Zgjedhor

Vështirësohet arritja e kompromisit për Kodin Zgjedhor

Vuçiq: Ne i besojmë Macronit

Vuçiq: Ne i besojmë Macronit

Deputeti i LDK-së për Hashim Thaçin: Këtij burrit nga Buroja i ka dalë boja

Deputeti i LDK-së për Hashim Thaçin: Këtij burrit nga Buroja i ka dalë boja

Kërkohet paraburgim për veprën penale “Vrasje e rëndë”

Kërkohet paraburgim për veprën penale “Vrasje e rëndë”

Regjistrohen 119 deputetë të Legjislaturës VII të Kuvendit

Regjistrohen 119 deputetë të Legjislaturës VII të Kuvendit

54 aktakuza për 24 orë

54 aktakuza për 24 orë

Komisioni Evropian shpërblen Kosovën me mbi 11 milionë euro

Komisioni Evropian shpërblen Kosovën me mbi 11 milionë euro

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e një të dyshuari për dhunim

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e një të dyshuari për dhunim

Policia e Kosovës e shpëton një femër nga rrëmbimi i dy serbëve

Policia e Kosovës e shpëton një femër nga rrëmbimi i dy serbëve

Kompaninë e parë në Botë me vlerë 2,000,000,000,000 dollarë

Kompaninë e parë në Botë me vlerë 2,000,000,000,000 dollarë

Nëpër Prishtinë nisin parulla kundër Vetëvendosjes e Xhelal Sveçlës

Nëpër Prishtinë nisin parulla kundër Vetëvendosjes e Xhelal Sveçlës