Thatësi në Gjilan, rezerva të ujit vetëm për një javë

26.10.2019 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thatësi në Gjilan, rezerva të ujit vetëm për një javë

Nga 30 metra, sa ishte niveli i ujit në Pendën e Përlepnicës së Gjilanit, tani ka rënë në 16 metra

Liqeni i Përlepnicës në Gjilan po thahet.

Nga 30 metra sa ishte niveli i ujit tani këtu niveli ka rënë në 10 metra shkaku i mungesës së të reshurave.

Ata që furnizohen me ujë nga kjo pendë kanë rezerva të ujit vetëm edhe për një javë, raporton T7.

I shqetësuar për këtë gjendje, të mërkurën doli tek penda edhe drejtori i kompanisë Rajonale të Ujit “Hidromorava”, Muhamet Suliqi.

Ai thotë se tashmë kompania që e drejton së bashku me komunën i ka gjetur dy alternativa nga ku mendohet të sigurohet ujë.

Suliqi po ashtu thotë se Gjilani po përballet me mungesë të ujit që 20 vite.

E, sipas tij, për të zgjidhur këto telashe duhet investim i madh.

Ndërkohë, kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, thotë se janë duke e pritur qeverinë e re për ndarjen e mjeteve financiare për zgjidhje afatmesme, sa i përket furnizimit me ujë.

Sipas Hazirit, tashmë është formuar një task-forcë dhe inspektorati është 24 orë në terren për t’i ndëshkuar keqpërdoruesit.

Gjatë verës që lamë pas, Haziri e ka shpallur situatën emergjente, derisa qytetarët e kësaj ane po përballen me reduktime të shumta të ujit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenelli për AP-në: SHBA-ja do që Kosova e Serbia të fokusohen në ekonomi dhe vende të reja pune

Grenelli për AP-në: SHBA-ja do që Kosova e Serbia të fokusohen në ekonomi dhe vende të reja pune

Deputeti Avdyli jep shenja se koalicioni VV-LDK do të arrihet

Deputeti Avdyli jep shenja se koalicioni VV-LDK do të arrihet

Pajtohen për të qeverisur bashkë, marrëveshja LVV – LDK nënshkruhet më së largu deri nesër

Pajtohen për të qeverisur bashkë, marrëveshja LVV – LDK nënshkruhet më së largu deri nesër

Serbi tenton të hyjë në Kosovë me patentë të falsifikuar

Serbi tenton të hyjë në Kosovë me patentë të falsifikuar

Ismaili: Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë

Ismaili: Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë

Mbyllen shkollat në Hong Kong, shtohen masat kundër virusit në Kinë

Mbyllen shkollat në Hong Kong, shtohen masat kundër virusit në Kinë

Godfrey: Ne po investojmë shumë energji politike në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Godfrey: Ne po investojmë shumë energji politike në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Qeveria Amerikane, Programi ICITAP, i dhuroi SHKK’së, paisje të ndryshme për mbështetjen e ndërtimit të kapaciteteve të Njesisë së Inteligjencës

Qeveria Amerikane, Programi ICITAP, i dhuroi SHKK’së, paisje të ndryshme për mbështetjen e ndërtimit të kapaciteteve të Njesisë së Inteligjencës

Në Meksikë  trajnimi për t’i stërvitur fëmijët që të përdorin armë, imazhet shqetësuese

Në Meksikë trajnimi për t’i stërvitur fëmijët që të përdorin armë, imazhet shqetësuese

Vogel: Grenell i la në hije Merkelin e BE-në me marrëveshjen ajrore Prishtinë-Beograd

Vogel: Grenell i la në hije Merkelin e BE-në me marrëveshjen ajrore Prishtinë-Beograd

Molliqaj: Marrëveshja LVV – LDK, do të njihet si koalicion i rançit të Prapashticës

Molliqaj: Marrëveshja LVV – LDK, do të njihet si koalicion i rançit të Prapashticës

Marrëveshja e Prespës do të dominojë fushatën elektorale në Maqedoninë e V.

Marrëveshja e Prespës do të dominojë fushatën elektorale në Maqedoninë e V.

I pari i LDK’së, ka ngushëlluar  popullin turk për viktimat nga tërmeti

I pari i LDK’së, ka ngushëlluar popullin turk për viktimat nga tërmeti

Labi mban premtimin, grumbullon 200 mijë euro për shërimin e Ardit Gashit dhe 160 mijë euro për Shpëtim Krasniqin

Labi mban premtimin, grumbullon 200 mijë euro për shërimin e Ardit Gashit dhe 160 mijë euro për Shpëtim Krasniqin

Me Virus kinez ‘Coronavirus’, nuk ka të prekur nga Kosova

Me Virus kinez ‘Coronavirus’, nuk ka të prekur nga Kosova

Kjo është Rita Ora, me bluzë transparente dhe atraktive

Kjo është Rita Ora, me bluzë transparente dhe atraktive