Thaçi udhëton për vizitë në Japoni, pritet nga perandori

06.09.2019 17:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi udhëton për vizitë në Japoni, pritet nga perandori

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të dielën do të udhëtojë për një vizitë zyrtare disa ditore në Japoni.

Presidenti Thaçi do të zhvillojë takime me krerët më të lartë shtetërore, për të shtyrë përpara agjendën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve.

Gjatë kësaj vizite, presidenti Thaçi do të pritet nga Lartmadhëria e tij, Perandori i Japonisë.

Po ashtu, do të pritet edhe nga Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, me të cilin do të ketë edhe një drekë punë pas takimit bilateral.

Sipas një komunikate të Presidencës, kjo vizitë e presidentit Thaçi në Japoni vjen tash kur dy vendet janë duke kremtuar 10 vjetorin e lidhjes së marrëdhënieve diplomatike.

“Vizita zyrtare ka për qëllim rritjen e bashkëpunimit bilateral dhe zgjerimin e shkëmbimit tregtar ndërmjet dy vendeve tona”, thuhet në komunikatë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maliqi: Presidenti e kryeministri do të bashkëpunojnë në dialog

Maliqi: Presidenti e kryeministri do të bashkëpunojnë në dialog

Nisma përsëri sulmon Vetëvendosjen: Çfarë pazare ka me Nenad Rashiqin?

Nisma përsëri sulmon Vetëvendosjen: Çfarë pazare ka me Nenad Rashiqin?

Opozita në Tiranë i quan antishqiptare veprimet e Ramës për “Mini-Shengenin”

Opozita në Tiranë i quan antishqiptare veprimet e Ramës për “Mini-Shengenin”

Aktakuzat e Speciales në fillim të dhjetorit, të dyshuarve u janë konfiskuar pasaportat

Aktakuzat e Speciales në fillim të dhjetorit, të dyshuarve u janë konfiskuar pasaportat

Maliqi: Shoqëria civile e shteti të bojkotojnë plotësisht UNMIK-un, këtë strofull të Rusisë në Kosovë

Maliqi: Shoqëria civile e shteti të bojkotojnë plotësisht UNMIK-un, këtë strofull të Rusisë në Kosovë

Elezi: Për rinumërim janë 1,428 vendvotime pasi disa janë rinumëruar më parë

Elezi: Për rinumërim janë 1,428 vendvotime pasi disa janë rinumëruar më parë

Serbia s’po e zbaton vendimin e Gjykatës Evropiane, 300 milionët e kosovarëve në rrezik

Serbia s’po e zbaton vendimin e Gjykatës Evropiane, 300 milionët e kosovarëve në rrezik

Delegacioni i Listës Serbe në Berlin, takime edhe me bashkëpunëtorë të Merkelit

Delegacioni i Listës Serbe në Berlin, takime edhe me bashkëpunëtorë të Merkelit

Familja Kraja njofton për ceremoninë e varrimit të Arzanës

Familja Kraja njofton për ceremoninë e varrimit të Arzanës

Shkup: Opozita e akuzon qeverinë për blerje votash përmes buxhetit

Shkup: Opozita e akuzon qeverinë për blerje votash përmes buxhetit

Ambasadori amerikan: Ky vendim i Trumpit tregon mbështetjen e Amerikës për dialogun

Ambasadori amerikan: Ky vendim i Trumpit tregon mbështetjen e Amerikës për dialogun

Kryediplomati gjerman: BE-ja ta ndërmjetësojë dialogun Kosovë – Serbi

Kryediplomati gjerman: BE-ja ta ndërmjetësojë dialogun Kosovë – Serbi

71 aktakuza për 24 orë

71 aktakuza për 24 orë

Presidenti Thaçi e quan të trishtë lajmin e vdekjes së regjisores Kraja

Presidenti Thaçi e quan të trishtë lajmin e vdekjes së regjisores Kraja

Ndeshja Kosova-Anglia, Prokuroria nis hetimet për shitjen e biletave online

Ndeshja Kosova-Anglia, Prokuroria nis hetimet për shitjen e biletave online

KDI: Ministria e Infrastrukturës qe 12 vite nuk po i përfundon punimet në dy rrugë nacionale

KDI: Ministria e Infrastrukturës qe 12 vite nuk po i përfundon punimet në dy rrugë nacionale