Thaçi takon senatoren franceze Conway-Mouret, fton për përkrahje konkrete nga shtetet e BE-së

31.10.2019 13:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi takon senatoren franceze Conway-Mouret, fton për përkrahje konkrete nga shtetet e BE-së

Presidenti Hashim Thaçi, ka pritur sot anëtaren e Senatit të Francës, Helen Conway-Mouret, me të cilën ka biseduar për zhvillimet në Kosovë dhe rajon.

Ai u shpreh se Kosova ka zhvilluar një proces elektoral shembullor dhe se tani po pret formimin e qeverisë së re.

“Kosova ka një demokraci të avancuar”, u shpreh presidenti Thaçi dhe shtoi se pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve pret që shpejt të formohet qeveria që do të shtyjë përpara proceset e rëndësishme për Kosovën.

Thaçi theksoi se Kosova dhe i tërë Ballkani Perëndimor pret përkrahje më konkrete nga BE-ja.

“Kosova ka përmbushur kushtet për liberalizim të vizave dhe pret vendim meritor nga BE dhe shtetet anëtare të BE-së”, ka thënë ai.
Senatorja Conway-Mouret u shpreh se Franca përkrah perspektivën evropiane të Kosovës dhe të tërë Ballkanit Perëndimor.

Kreu i shtetit tha se Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç se të vazhdojë të angazhohet për të realizuar aspiratën për t’u bërë anëtare e BE-së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komuna e Prishtinës ndan 5 milionë euro për bizneset që kanë humbur materialisht gjatë pandemisë

Komuna e Prishtinës ndan 5 milionë euro për bizneset që kanë humbur materialisht gjatë pandemisë

Kriza e pandemisë rrit rrezikun për korrupsion dhe keqpërdorime në Maqedoninë e V.

Kriza e pandemisë rrit rrezikun për korrupsion dhe keqpërdorime në Maqedoninë e V.

Bizneset që nuk kanë aplikuar do të gjobiten/ Tatimet publikojnë përfituesit për pagën e luftës Covid-19

Bizneset që nuk kanë aplikuar do të gjobiten/ Tatimet publikojnë përfituesit për pagën e luftës Covid-19

Ahmeti thotë se rastet e reja ishin të pritshme, situata është e menaxhueshme

Ahmeti thotë se rastet e reja ishin të pritshme, situata është e menaxhueshme

29 raste të reja me koronavirus – vetëm një i shëruar

29 raste të reja me koronavirus – vetëm një i shëruar

Mustafa edhe një mesazh për Vjosa Osmanin pas takimit me Forumin e Gruas së LDK’së

Mustafa edhe një mesazh për Vjosa Osmanin pas takimit me Forumin e Gruas së LDK’së

Rama: Do të jem në qeveri deri më 2029

Rama: Do të jem në qeveri deri më 2029

Zemaj takon Ekipin e Kosovës të Kombeve të Bashkuara, vlerëson kontributin për pandeminë

Zemaj takon Ekipin e Kosovës të Kombeve të Bashkuara, vlerëson kontributin për pandeminë

​Kurti: Politikanët e sotëm janë të prapambetur në krahasim me ata të Lidhjes së Prizrenit

​Kurti: Politikanët e sotëm janë të prapambetur në krahasim me ata të Lidhjes së Prizrenit

Thaçi kujton 142-vjetorin e themelimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Thaçi kujton 142-vjetorin e themelimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Hoti: Kompetencat e mia kushtetuese për të udhëhequr dialogun nuk mund t’ia jap dikujt tjetër

Hoti: Kompetencat e mia kushtetuese për të udhëhequr dialogun nuk mund t’ia jap dikujt tjetër

Këta janë emrat që do t’i zëvendësojnë deputetët që kaluan në Qeveri

Këta janë emrat që do t’i zëvendësojnë deputetët që kaluan në Qeveri

RrGK: Të ndalen sulmet ndaj Vjosa Osmanit

RrGK: Të ndalen sulmet ndaj Vjosa Osmanit

Vuçiq: Perëndimi i përçarë për shkak të Kosovës, garë kush do ta udhëheq lojën

Vuçiq: Perëndimi i përçarë për shkak të Kosovës, garë kush do ta udhëheq lojën

​Anulohet të gjitha fluturimet e parapara në Aeroportin e Prishtinës

​Anulohet të gjitha fluturimet e parapara në Aeroportin e Prishtinës

Shtatë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoni të Veriut

Shtatë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoni të Veriut