Thaçi takon Falatkon e Kosnettin, thotë se lufta ndaj krimit të organizuar do të vazhdojë

28.05.2019 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi takon Falatkon e Kosnettin, thotë se lufta ndaj krimit të organizuar do të vazhdojë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot U.D. Drejtoreshën e Zyrës për Çështje të Evropës Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, Susan Falatko, e cila shoqërohej edhe nga ambasadori Philip Kosnett, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Tutje thuhet se Thaçi dhe Falatko biseduan për procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për sundimin e rendit dhe ligjit në Kosovë, transmeton Koha.net.

“Kosova është e përkushtuar për forcimin e fqinjësisë së mirë. Dialogu duhet të vazhdojë pa kushte, me një mbështetje konsensuale të të gjitha shteteve të Kuintit”, u shpreh Thaçi, duke theksuar se roli i SHBA-së është i pazëvendësueshëm.

Po ashtu, presidenti theksoi se lufta ndaj krimit të organizuar, kontrabandës dhe korrupsionit është permanente dhe ajo do të vazhdojë.

“Institucionet vendore para një viti kanë marrë kompetencat në fushën e sundimit të ligjit dhe tani kemi një dinamikë të shtuar”, ka thënë presidenti Thaçi.

Në anën tjetër, drejtoresha Susan Falatko theksoi rëndësinë që Kosova të mbetet e përkushtuar në forcimin e sundimit të ligjit dhe në arritjen e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë.

Ajo rikonfirmoi se SHBA-ja do të mbetet e përkushtuar në avancimin e interesave bilaterale dhe rajonale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Turqia përparon drejt vaksinës kundër COVID-19

Turqia përparon drejt vaksinës kundër COVID-19

Maloku: Dhash dorëheqje nga LVV sepse aty nuk lejohet mendimi ndryshe

Maloku: Dhash dorëheqje nga LVV sepse aty nuk lejohet mendimi ndryshe

Ambasada e Kosovës ka një porosi për bashkatdhetarët në Zvicër

Ambasada e Kosovës ka një porosi për bashkatdhetarët në Zvicër

Trump thotë se coronavirusi do të largohet pa vaksinë

Trump thotë se coronavirusi do të largohet pa vaksinë

61 të shëruar dhe vetëm 1 rast i ri me koronavirus në Kosovë

61 të shëruar dhe vetëm 1 rast i ri me koronavirus në Kosovë

Cakaj kërkon anëtarësimin e plotë të Kosovës në OKB dhe njohjen nga vendet anëtare

Cakaj kërkon anëtarësimin e plotë të Kosovës në OKB dhe njohjen nga vendet anëtare

Behramaj: Vjosa Osmani edhe zyrtarisht paska dalë kundër LDK-së e pro Vetëvendosjes

Behramaj: Vjosa Osmani edhe zyrtarisht paska dalë kundër LDK-së e pro Vetëvendosjes

Kina do ta lejojë OBSH-në të kryejë hetime për pandeminë, por pasi të përfundojë

Kina do ta lejojë OBSH-në të kryejë hetime për pandeminë, por pasi të përfundojë

​Mustafa: Kurti e shkarkoi veten, Osmani nuk po e respekton LDK-në

​Mustafa: Kurti e shkarkoi veten, Osmani nuk po e respekton LDK-në

Abrashi: LDK-ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

Abrashi: LDK-ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Deputetët morën bashkë gati 800 mijë euro gjatë pandemisë, asnjë s’ka hequr dorë nga paga

Deputetët morën bashkë gati 800 mijë euro gjatë pandemisë, asnjë s’ka hequr dorë nga paga

Plazhi në Shqipëri: Çadrat 3.5 metra larg njëra-tjetrës, 3 metra distancë në det

Plazhi në Shqipëri: Çadrat 3.5 metra larg njëra-tjetrës, 3 metra distancë në det

Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Raportuesja për Kosovën: Popujt të pyeten me referendum për ndryshimin e kufijve

Raportuesja për Kosovën: Popujt të pyeten me referendum për ndryshimin e kufijve

Italia zyrtarisht arrin 30 mijë viktima nga COVID-19, vendi i tretë në botë që e kalon këtë shifër

Italia zyrtarisht arrin 30 mijë viktima nga COVID-19, vendi i tretë në botë që e kalon këtë shifër