Thaçi: Protestat nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike

22.07.2020 14:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: Protestat nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka thënë se Kosova është shembulli më i mirë, jo vetëm në rajon por edhe më gjerë për tolerancën dhe bashkëjetesën e shkëlqyer ndërfetare.

Në ditën që u organizua protestë kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Thaçi ka shkruar se askush nuk ka asnjë arsye që të ndjehet i fyer, i anashkaluar apo i privilegjuar mbi baza fetare në shtetin tonë modern.

“Protesta dhe shprehja e pakënaqësisë janë vlera demokratike në shoqërinë tonë, por ato asnjëherë nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike”, ka shkruar presidenti Thaçi.

Ky është postimi i tij i plotë:

Ndjehem mirë dhe krenar, që së bashku me kreun e komunitetit të besimtarëve të krishterë dhe me Presidentin Rugova kemi vënë gurthemelin e Katedrales në Prishtinë. Po ashtu, ndjehem mirë dhe krenar, që së bashku me kreun e komunitetit të besimtarëve myslimanë dhe me Presidenten Jahjaga e vumë edhe gurthemelin e Xhamisë në Prishtinë.

Kosova është shembulli më i mirë, jo vetëm në rajon, por edhe më gjerë për tolerancën dhe bashkëjetesën e shkëlqyer ndërfetare, shekuj me radhë.

Askush nuk ka asnjë arsye që të ndjehet i fyer, i anashkaluar apo i privilegjuar mbi baza fetare në shtetin tonë modern.

Protesta dhe shprehja e pakënaqësisë janë vlera demokratike në shoqërinë tonë, por ato asnjëherë nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike.

Zoti e bekoftë Kosovën dhe popullin e saj! HTH

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Punëtorët hezitojnë kthimin në punë, arsyetohen me kujdesin e fëmijëve

Punëtorët hezitojnë kthimin në punë, arsyetohen me kujdesin e fëmijëve

Oda e Afarizmit kërkon që t’u lejohet banjave fushtrimi i veprimtarisë

Oda e Afarizmit kërkon që t’u lejohet banjave fushtrimi i veprimtarisë

Hoti: Vendit i nevojitet një strategji nacionale e reformimit të sistemit arsimor parauniversitar

Hoti: Vendit i nevojitet një strategji nacionale e reformimit të sistemit arsimor parauniversitar

Zemaj: Sot asnjë rast i vdekjes nga COVID-19

Zemaj: Sot asnjë rast i vdekjes nga COVID-19

66 raste të reja me koronavirus në Kosovë

66 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Këto janë temat kryesore që Grenelli do t’i diskutojë sot në Beograd

Këto janë temat kryesore që Grenelli do t’i diskutojë sot në Beograd

Dhurohen 20 mijë euro donacion për kompletimin e sallës së lindjes për gratë me Covid-19

Dhurohen 20 mijë euro donacion për kompletimin e sallës së lindjes për gratë me Covid-19

Merkel kërkon reformë të OKB-së

Merkel kërkon reformë të OKB-së

Vetëvendosje kërkon që Hoti të raportojë në Kuvend për “100-ditëshin e dështimeve”

Vetëvendosje kërkon që Hoti të raportojë në Kuvend për “100-ditëshin e dështimeve”

Haliti: Merrem vetëm me Specialen dhe jo me ato që dalin në media

Haliti: Merrem vetëm me Specialen dhe jo me ato që dalin në media

KMDLNJ: Është koha për lehtësimin e masave kufizuese

KMDLNJ: Është koha për lehtësimin e masave kufizuese

Haradinaj-Stublla kërkon përmbylljen e procesit të liberalizimit

Haradinaj-Stublla kërkon përmbylljen e procesit të liberalizimit

Dosjet e reja në OVL e UÇK përplasin udhëheqësit e kësaj organizate me gazetarët, Haradinaj e Gucati kërkojnë nga mediat që t’i bëjnë publike

Dosjet e reja në OVL e UÇK përplasin udhëheqësit e kësaj organizate me gazetarët, Haradinaj e Gucati kërkojnë nga mediat që t’i bëjnë publike

Në zyrën e veteranëve dikush e çon propozim aktakuzën për Thaçin dhe Veselin, publikohen edhe emrat tjerë

Në zyrën e veteranëve dikush e çon propozim aktakuzën për Thaçin dhe Veselin, publikohen edhe emrat tjerë

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit, këto janë pikat e rendit të ditës

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit, këto janë pikat e rendit të ditës

Gjatë 24-orëve të fundit u ngritën 69 aktakuza ndaj 91 personave në Kosovë

Gjatë 24-orëve të fundit u ngritën 69 aktakuza ndaj 91 personave në Kosovë