Thaçi për EFE: Spanja duhet ta njohë Kosovën

13.06.2019 22:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi për EFE: Spanja duhet ta njohë Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve të Spanjës “EFE”, ka kërkuar njohjen e Kosovës nga Spanja.

“E ftoj Spanjën që të na njohë, meqë ky do të ishte vendim i drejtë. Rasti i Kosovës është i veçantë. Në Kosovë ka pasur spastrim etnik dhe gjenocid nga ana e sundimit të Sllobodan Millosheviqit”, kujton ai.

Sipas tij, Kosova ka luftuar për ekzistencë, derisa ndërhyrja e NATO-s ishte një ndërhyrje humanitare për të mbrojtur civilët, transmeton Express.

“Spanja nuk është Serbi, nuk është e qeverisur nga Sllobodan Millosheviçi, e as Katalunja nuk është Kosova”, ka theksuar Thaçi në këtë intervistë, e cila është transmetuar në shumë media të Amerikës Latine.

Sipas EFE-s, për vite të tëra, regjimi i Millosheviqit aplikoi politika represive kundër shumicës shqiptare të Kosovës.

Në këtë intervistë, Thaçi ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi, proces, i cili nuk duhet të kushtëzohet nga Serbia.

“Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë pa kushte nga ana e Serbisë, sepse një dialog ka vërtet kuptim kur nuk është i kushtëzuar”, thotë Thaçi.

Thaci, sipas EFE iu referohet tarifave 100% të vendosura disa muaj më parë nga Prishtina për produktet serbe, në përgjigje të veprimeve nga Beogradi për të penguar integrimin e mëtejshëm të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, siç është Interpoli.

“Tarifat janë një vendim i një shteti sovran, janë të drejta, të ligjshme, nuk do të hiqen dhe duhet të respektohen”, thotë Thaçi, duke i bërë thirrje BE-së që të “veprojë në një mënyrë të unifikuar dhe të koordinuar me SHBA-në për të përfunduar procesin këtë vit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi për EFE: Spanja duhet ta njohë Kosovën

Thaçi për EFE: Spanja duhet ta njohë Kosovën

Selimi: Nëse VV’ja e merr pushtetin, Thaçi zor se do të mbetet president

Selimi: Nëse VV’ja e merr pushtetin, Thaçi zor se do të mbetet president

Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Haziri ngushëllon familjen Ibrahimi me rastin e vdekjes tragjike të 16-vjeçares, Mirlinda Ibrahimi

Haziri ngushëllon familjen Ibrahimi me rastin e vdekjes tragjike të 16-vjeçares, Mirlinda Ibrahimi

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Qytetarët kërkojnë drejtësi në Gjykatën e Strasburgut

Qytetarët kërkojnë drejtësi në Gjykatën e Strasburgut

Çekia mbështet anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Çekia mbështet anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Haziri nderon me mirënjohje për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit

Haziri nderon me mirënjohje për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit

Palmer: Amerika nuk është e gatshme që të vulosë çfarëdo marrëveshjeje

Palmer: Amerika nuk është e gatshme që të vulosë çfarëdo marrëveshjeje