Thaçi: Nga Haga nuk kemi pranuar ftesë për Sylejman Selimin

10.01.2019 23:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: Nga Haga nuk kemi pranuar ftesë për Sylejman Selimin

Drejtori i Burgjeve të Kosovës, Nehat Thaçi, ka thënë se nuk kanë marrë asnjë ftesë në institucionin të cilin e drejton që Sylejman Selimi të dërgohet në Hagë.

“Deri më tani Shërbimi Korrektues i Kosovës nuk ka pranuar asnjë kërkesë apo njoftim se Sylejman Selimi duhet me u liru apo duhet me dalë nga burgu për të shkuar në Hagë”, tha Thaçi për kallxo.com.

Ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, Sylejman Selimi, ka disa ditë që po qëndron në Klinikën e Otorinolaringologjisë pas problemeve të cilat i ka me shëndetin.

Drejtori Thaçi ka treguar edhe për gjendjen e tij.

“Sylejman Selimi ka qenë në spital edhe para vitit të ri. Aty ka qëndruar për disa ditë, pastaj është rikthyer prapë në burg. Pas festave, Selimit i është përkeqësuar sërish gjendja shëndetësore dhe të premten e javës së kaluar i njëjti është shtruar për mjekim në spital”, tha Thaçi.

Dy ditë më parë, me anë të një njoftimi në Facebook, mbrojtësi i Sylejman Selimit, avokati Tomë Gashi, ka deklaruar se ish-komandanti i UÇK-së nuk është ftuar asnjëherë nga Zyra e Prokurorit Special për t`u intervistuar në Hagë.

“Gjeneral Sylejman Selimi, ish Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së nuk është ftuar asnjëherë nga Zyra e Prokurorit Special për t`u intervistuar në Hagë”, thuhet në reagimin e avokatit Tomë Gashi.

Në anën tjetër, Gashi shtoi se janë duke negociuar me Zyrën e Prokurorit Special për intervistimin e Sylejman Selimit në Prishtinë.

Gjeneral Sylejman Selimi ishte arrestuar në maj të vitit 2013 dhe ishte shpallur fajtor për një vepër penale të krimeve të luftës kundër popullatës civile nga Gjykata Themelore në Mitrovicë më 27 maj 2015 duke u dënuar më 6 vjet burg.

Ndërsa, më  7 qershor 2018 është mbajtur rigjykimi për “Drenica 2”, më 11 qershor është mbajtur për “Drenica 1”. Për këtë edhe avokati i tij, Tomë Gashi pati thënë ditë më parë se pa asnjë të drejtë ligjore po vazhdon të mbahet në burg Sylejman Selimi tash e tre muaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Opozita refuzon takimin me Zaevin  pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Opozita refuzon takimin me Zaevin pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës