Thaçi: Nëse vazhdon dialogu, Serbia do të detyrohet që ta njohë Kosovën

14.03.2019 21:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: Nëse vazhdon dialogu, Serbia do të detyrohet që ta njohë Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nuk ka arsye dhe nuk guxohet që të prishet raporti i Kosovës me Amerikën.

“Argumentet që të na mbështesin kanë çaluar, por nuk do të ndodhë prishja. Ka këshilla miqësore që të lëvizet përpara dhe të hapet një perspektivë për të ardhmen euro-atlantike.

“Politikat ditore, javore dhe elektorale nuk do ta cenojnë raportin strategjik mes Kosovës dhe SHBA-së, apo vende tjera perëndimore”, ka thënë Thaçi në Klan Kosova.

Thaçi ka deklaruar se situata e tanishme e ngjall një entuziazëm në Beograd.

“Nga ajo që shoh dhe që kam parë në rrafshin diplomatik, Serbia është për atë që të mos ndodhë dialogu. Në Serbi ka entuziazëm me ngërçin në Kosovë. Nëse vazhdon dialogu, Serbia do të detyrohet që ta njohë Kosovën”.

Sa i përket taksës 100 për qind, Thaçi ka thënë se është bërë – monotone.

“Kërkesa e Bashkësisë Ndërkombëtare është që t’i respektojmë këshillat që t’i hapet mundësi vazhdimit të dialogut. Ky proces nuk mund të zhbllokohet njëanshëm dhe është i patolerueshëm kushtëzimi i Beogradit. Kosova do të ecë paralel me Bashkësinë Ndërkombëtare. Kam besim, sepse kam qëndruar afër me partnerët tanë dhe se gjërat e tilla do të tejkalohen”.

“Kanë një zhgënjim në raportet tona bashkëpunuese, por s’do të ketë cenim. Janë të njohura botërisht kërkesat e amerikanëve, europianëve, gjermanëve. Kur fillon të preket vija e kuqe, atëherë do të ndërhyjnë”.

Ai ka thënë se sivjet beson se do të ketë një marrëveshje finale Kosovë-Serbi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri Haradinaj: Kosova, shembull i bashkëpunimit ndërmjet komuniteteve

Kryeministri Haradinaj: Kosova, shembull i bashkëpunimit ndërmjet komuniteteve

Shkup: Franca ashpërson qëndrimin për datën e negociatave me BE-në

Shkup: Franca ashpërson qëndrimin për datën e negociatave me BE-në

Vazhdohet edhe për tre muaj afati për legalizimin e armëve

Vazhdohet edhe për tre muaj afati për legalizimin e armëve

Mungesa e artikujve në Veri – Haradinaj thotë se gjithçka është e inskenuar

Mungesa e artikujve në Veri – Haradinaj thotë se gjithçka është e inskenuar

Qeveria e tërheq projektligjin për financimin e partive politike

Qeveria e tërheq projektligjin për financimin e partive politike

Kur Veseli thoshte se donte të shkonte në aeroport për ta ndalur dëbimin e ‘gylenistëve’

Kur Veseli thoshte se donte të shkonte në aeroport për ta ndalur dëbimin e ‘gylenistëve’

Zhduken dy të mitura në Viti

Zhduken dy të mitura në Viti

Specialja do të ftojë të dyshuar tjerë, OVL e UÇK’së nuk e di nëse është intervistuar Shaip Muja

Specialja do të ftojë të dyshuar tjerë, OVL e UÇK’së nuk e di nëse është intervistuar Shaip Muja

Prishtinasi sulmohet me shufër metalike nga persona të panjohur

Prishtinasi sulmohet me shufër metalike nga persona të panjohur

Ndodh edhe kjo: Mërgimtari dërgon drogë më postë në Prishtinë

Ndodh edhe kjo: Mërgimtari dërgon drogë më postë në Prishtinë

Spitalet në Zvicër përgatiten për valën e nxehtësisë

Spitalet në Zvicër përgatiten për valën e nxehtësisë

Rritet interesimi për legalizim të armëve, MPB-ja pranon 1 428 kërkesa

Rritet interesimi për legalizim të armëve, MPB-ja pranon 1 428 kërkesa

Protestojnë punëtorët e KEK-ut, kanë disa kërkesa

Protestojnë punëtorët e KEK-ut, kanë disa kërkesa

IKD: Institucionet e drejtësisë po e mashtrojnë popullin në emër të vizave

IKD: Institucionet e drejtësisë po e mashtrojnë popullin në emër të vizave

Gjilani drejt krizës, qytetarët që tre ditë pa ujë të pijshëm

Gjilani drejt krizës, qytetarët që tre ditë pa ujë të pijshëm

Devollët e dirigjojnë shtetin për ta zgjatur monopolin e homologimit, çfarë i kishte shkruar Apostolova Pal Lekajt

Devollët e dirigjojnë shtetin për ta zgjatur monopolin e homologimit, çfarë i kishte shkruar Apostolova Pal Lekajt