Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

01.04.2020 22:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se nuk do të takohej me Miroslav Lajcak nëse ai vjen në Prishtinë me paragjykimin se Kosova ende administrohet me rezolutën 1244 dhe nuk është e pavarur. Ai po ashtu ka thënë se BE është fajtore që nuk ka liberalizim të vizave për Kosovën.

Lajcak pritet të emërohet i Dërguar Special i BE’sëpër Dialogun Kosovë-Serbi.

‘’Kosovë i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim dhe është ndëshkuar pasi që nuk ka pasur unitet mes liderëve të BE’së, dhe kjo është argument që nuk mund të hidhet posht’’, thotë presidenti.

‘’Lajcak vjen nga një vend që nuk e ka njohur Kosovën. Caktimi i tij për të zgjidhur problemin Kosovë-Serb është ofendim. Nuk dua të futem në eksperimente që të them se pasi Borrelli dhe Lajcaku nuk njohin Ksoovën, ndoshta mund ta njohin Spanja e Sllovakia’’

Tutje ai tregon nëse do e presë Lajcakun në Prishtinë.

‘’Nëse vjen Lajcaku si i dërguar i Borrellit, dhe nëse vjen me status neutral me pozicion të 1244 atëherë nuk do të takohem me të, pa e njohur Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran. S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës”, shtoi ai. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Frymëmarrje’ në SHBA, ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga Covid-19

‘Frymëmarrje’ në SHBA, ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga Covid-19

Vaksina për koronavirusin, 8 kandidatë në garë. Ekspertët të shqetësuar: E vërteta…

Vaksina për koronavirusin, 8 kandidatë në garë. Ekspertët të shqetësuar: E vërteta…

Rrëfimi i punonjëses për Konsullatën e “paligjshmërive” dhe “argëtimeve”

Rrëfimi i punonjëses për Konsullatën e “paligjshmërive” dhe “argëtimeve”

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Marrëveshje në parim në mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt për meçin që përcakton kampionin e unifikuar

Marrëveshje në parim në mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt për meçin që përcakton kampionin e unifikuar

Drejtori i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës: Detajet për zjarrin që kaploi një banesë në Prishtinë

Drejtori i Sindikatës së Zjarrfikësve të Kosovës: Detajet për zjarrin që kaploi një banesë në Prishtinë

Selimi. Askush nuk i ka thënë Pacollit se do të arrestohet

Selimi. Askush nuk i ka thënë Pacollit se do të arrestohet

Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Albena Reshitaj: Për vdekjen e 26-vjeçarit është herët të drejtohet gishti tek një njeri

Albena Reshitaj: Për vdekjen e 26-vjeçarit është herët të drejtohet gishti tek një njeri

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Latifi: U bëjē thirrje qytetarëve të Rahovecit që të mos mblidhen për “Shën Gjergj”

Rreziku më i madh në Kosovë nga koronavirusi është pas rihapjes së shtetit, thotë mjeku shqiptar në Austri

Rreziku më i madh në Kosovë nga koronavirusi është pas rihapjes së shtetit, thotë mjeku shqiptar në Austri

Humanisti Halil Kastrati: Ju bëjë thirrje për unitet mes shqiptarëve

Humanisti Halil Kastrati: Ju bëjë thirrje për unitet mes shqiptarëve