Thaçi: Me kryeministrin bullgar diskutuam për mundësinë e investimeve (Foto)

16.04.2018 11:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: Me kryeministrin bullgar diskutuam për mundësinë e investimeve (Foto)

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi pasi takimit me kryeministrin e Bullgarisë,   Boyko Borissov është deklaruar se ardhja e tij është nder i dyfishtë për vendin.

“Ardhja juaj është nder i dyfishtë për ne pasi përveç faktit që kryeministri përfaqëson shtetin tonë mik, njëherësh përfaqëson edhe presidencën bullgare të Bashkimit Evropian.E falënderoj për vizitën dhe vëmendjen e vazhdueshme si për vendin tonë, ashtu edhe rajonin, paqen, stabilitetin, fqinjësinë e mirë dhe pajtimin.Me kryeministrin patëm takim të shkëlqyer, pas pak kryeministri do të vazhdojë takimin me kryeministrin e Kosovës”, ka thënë Thaçi.

Gjithashtu Thaçi ka bërë të ditur se është diskutuar për rrugën evropiane të Kosovës dhe marrëdhënieve bilaterale në mes dy vendeve.

“Diskutuam për rrugën evropiane të Kosovës dhe marrëdhëniet bilaterale në mes dy endeve tona.Sa i përket politikës së zgjerimit të BE-së, dhe rrugës drejt integrimit në Bashkimin Evropian, jemi të mendimit se kjo është rruga jonë e vetme si për ne ashtu edhe për BE-në. Pra Kosova të jetë pjesë e NATO-s dhe BE-së. Ishte konsatim i përbashkët, i dy anshëm, i përbashkët se BE do të jetë kompletuar kur Kosova të jetë pjesë e saj. Kjo nënkupton jo vetëm paqe, stabilitet por edhe ngritje të mirëqenies së gjithëmbarshme.Bullgaria vazhdon të jetë mbështesë e madhe e zgjerimit të BE-së dhe duke pas shumë të përbashkëta me ne, rajoni e kupton shumë më mirë domosdoshmërinë e këtij procesi.Kosova kërkon jo vetëm vazhdimin e dialogut por të kthehet në një mundësi të fqinjësisë së mirë, të paqes dhe stabilitetit me Serbinë dhe rajonin në përgjithësi”, ka shtuar Thaçi, transmeton Indeksonline.

Presidenti Thaçi ka thënë se është diskutuar edhe lidhur me mundësinë e investimeve të Bashkimit Evropian në infrastrukturën e tërë Ballkanit Perëndimor.

“Me kryeministrin Borissov diskutuam edhe për mundësinë e investimeve të Bashkimit Evropian në sektorin e infrastrukturës në tërë Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë segmente të ndryshme qoftë edhe në territorin e Bullgarisë, Greqisë, Maqedonisë, Kosovës, Serbisë dhe Shqipërisë.Vlerësojmë që vetëm duke investuar në infrastrukturë, duke investuar në organizimin e gjithë kësaj hapësire mund të kemi jetë më të mirë, të dinjitetshme, krenare, paqe dhe perspektive për standardet evropiane. Kosova do të përfshihet edhe në autostradën Prishtinë-Nish për t’u lidhur më pas dhe me segmente të tjera”, ka përfunduar Thaçi./Indeksonline/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fermeri nga Batllava akuzon Ministrinë se s’po i jep më grant pasi e denoncoi për mashtrim

Fermeri nga Batllava akuzon Ministrinë se s’po i jep më grant pasi e denoncoi për mashtrim

Delawie: “Nuk kemi thënë se do të pranojmë gjithçka”

Delawie: “Nuk kemi thënë se do të pranojmë gjithçka”

Rrëfimi i vëllait të Ahmet Krasniqit: Nëse Thaçi qëndron prapa vrasjes, uroj të dënohet

Rrëfimi i vëllait të Ahmet Krasniqit: Nëse Thaçi qëndron prapa vrasjes, uroj të dënohet

Kurti: President Pinokio – zgjeron rrenën, jo territorin

Kurti: President Pinokio – zgjeron rrenën, jo territorin

Avdullah Hoti kërkon zgjedhje të reja, thotë se Haradinaj është i pafuqishëm

Avdullah Hoti kërkon zgjedhje të reja, thotë se Haradinaj është i pafuqishëm

Vrasja në Deçan, i riu dyshohet se u qëllua me armë gjatë kohës sa ishte në vendin e punës

Vrasja në Deçan, i riu dyshohet se u qëllua me armë gjatë kohës sa ishte në vendin e punës

Ramadani: Transformimi i FSK-së nis tani, zgjat 10 vjet

Ramadani: Transformimi i FSK-së nis tani, zgjat 10 vjet

Edita Tahiri: Veriu dhe Lugina janë toka shqiptare, s’mund të shkëmbehen

Edita Tahiri: Veriu dhe Lugina janë toka shqiptare, s’mund të shkëmbehen

Kurti fton gratë e vajzat në protestë kundër ‘këtij pushteti prej burrash zullumqarë’

Kurti fton gratë e vajzat në protestë kundër ‘këtij pushteti prej burrash zullumqarë’

Rritet borxhi i ndërmarrjeve ndaj institucioneve financiare

Rritet borxhi i ndërmarrjeve ndaj institucioneve financiare

Korrigjimi i kufijve, Scott: T’u japim palëve hapësirë që të arrijnë marrëveshje

Korrigjimi i kufijve, Scott: T’u japim palëve hapësirë që të arrijnë marrëveshje

A do të dalë elektorati i VMRO-së në referendum?

A do të dalë elektorati i VMRO-së në referendum?

BE ende s’ka datë për takimin e radhës Thaçi-Vuçiq

BE ende s’ka datë për takimin e radhës Thaçi-Vuçiq

Jovanoviq: Kosova nuk mund të humbet dy herë

Jovanoviq: Kosova nuk mund të humbet dy herë

Ngacmimet seksuale në punë. Historia e 23-vjeçares nga Berati që nuk ka mundur të denoncojë

Ngacmimet seksuale në punë. Historia e 23-vjeçares nga Berati që nuk ka mundur të denoncojë

Londra për Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

Londra për Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë