Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

21.09.2020 20:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar sot me Medaljen Presidenciale të Meritave të dërguarin special të presidentit të SHBA-së për dialogun, Richard Grenell për kontributin e jashtëzakonshëm në dialogun Kosovë-Serbi.

Ai me këtë rast tha se beson se SHBA përsëri mund të arrijë edhe marrëveshjen finale politike në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Grenell arriti këtë sukses pasi të tjerët nuk e arritën. Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë do të sjellë normalizim ekonomik. Jam shumë krenar që ju zoti Grenell keni punuar për arritjen e kësaj marrëveshjeje. Jemi popullata më re e në Evropë, por popullata më pro-amerikane në botë. Një falënderim i veçantë shkon për presidentin Donaldt Trump për paqen dhe stabilitetin, dhe presim me padurim vizitën e presidentit Trump në Kosovë. Nëse u bë e mundur marrëveshja për normalitet ekonomik, ne besojmë se SHBA përsëri mund të arrijnë edhe marrëveshjen finale politike në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Ceremonia e dekorimit të ambasadorit Grenell është bërë në ndërtesën e Qeverisë, pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët të Republikës të Kosovës dhe SHBA-së.

Medalja Presidenciale e Meritave i ndahet Grenell për kontributin e veçantë në arritjen e marrëveshjes në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator, me të cilën fuqizohet paqja dhe stabiliteti në Kosovë dhe rajon.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Nun ka mjet eksplodues në rrugën “Bill Clinton”

Nun ka mjet eksplodues në rrugën “Bill Clinton”

OAK njëanshëm tërhiqet, në mes të pandemisë lë gazetarët pa përfaqësim ligjor

OAK njëanshëm tërhiqet, në mes të pandemisë lë gazetarët pa përfaqësim ligjor