Tetori pa udhëtime, katër ndeshje në Madrid për Realin

E publikuar: 12/10/2017 11:55

Muaji tetor mund të jetë më i suksesshëm për këtë fillim sezon për Real Madridin, ku po ashtu mund të tejkalohen problemet e mëdha me rezultate në shtëpi.

Reali nuk do të luaj jashtë kryeqytetit spanjoll deri më 29 tetor në stadium të Gironas. Do të jenë dy ndeshje në shtëpi (Tottenhami dhe Eibari) dhe dy ndeshje si mysafir në Madrid (Getafe dhe Fuenlabrada).

Real Madridi do t’i rikthehet aksionit të shtunës pas pushimit të kombëtareve dhe kështu do të fillojë rikthimin në luftën për titullin në La Liga.

Ekipi i Zidanes është në këtë pikë të sezonit hiç më pak se shtat pikë prapa Barcelonës. Reali do ta visitojë Getafen të shtunën (16:15), teksa Barcelona do ta bëjë të njëjtën gjë në Wanda Metropolitano në derbin ndaj Atleticos.

Një ditë e favorshme pë të zvogëluar distanën në tabelë për të cilën Zidane mund të punojë i qetë dhe pa udhëtime: katër ndeshjet e ardhshme zhvillohet në kryeqytetin spanjoll.

Pas Getafes, ai do të udhëheqë dy ndeshje në Bernabeu, kundër Tottenhamit në Ligën e Kampionëve (të martën e 17 tetorit) dhe ndaj Eibarit në kampionat (të dielën e 22 tetorit. Dhe më 26 tetor të enjten është debutimi sërish në Madrid në stadium të Fuenlabradas.

Vlen të përmendet se para pushimit të kombëtareve, Reali luajti në shtpëi ndaj Espaynolit dhe fitoi, duke çuar numrin e ndeshjeve të zhvilluara në Madrid në pesë.

Vizita te Girona në kampionat më 29 tetor të dielën do të jetë udhëtimi i parë i Realit në 34 ditë – i fundit udhëtim ishte më 26 shtator ndaj Dortmundit në Gjermani (fitore 3-1).

Zidane do ta shfrytëzojë mundësinë e punës pa udhëtuar shumë për t’u përgatitur për një agjendë të ngjeshur që e pret klubin mbretëror mes 14 tetorit dhe 5 nëntorit, ku zhvillohen 7 ndeshje për 23 ditë.

Diçka më shumë se tri javë, me mesatarisht nga një ndeshje çdo 3.29 ditë deri në pushimin e ardhshëm të kombëtareve në nëntor. /Telegrafi/