Testohet në SHBA vaksina kundër Korona virusit

16.03.2020 10:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Testohet në SHBA vaksina kundër Korona virusit

Një zyrtar qeveritar në Shtetet e Bashkuara ka thënë se të hënën ka filluar testimi në njerëz i një vaksine kundër koronavirusit.

Ky eksperiment është përkrahur financiarisht nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe po zhvillohet në Institutin Kërkimor Shëndetësor të Uashingtonit. Zyrtari që e bëri të ditur fillimin e testimit foli në kushte anonimiteti.

Zyrtarët shëndetësorë më parë kanë thënë se nevojitet një kohë prej 12 deri 18 muajve që të miratohet plotësisht përdorimi i ndonjë vaksine kundër virusit që e ka përfshirë pjesën më të madhe të botës, shkruan “AP”, transmeton Gazeta Express.

Testimi i vaksinës do të fillojë me 45 vullnetarë të rinj e të shëndoshë. Ata do të marrin doza të ndryshme, të cilat janë përgatitur nga kompania “Moderna Inc.” në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetit.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë thirrje për masa të shpejta për zbulimin e një vaksine. Ai madje dyshohet se është përpjekur të bindë një kompani gjermane për t’ia dhënë qasjen ekskluzive Shteteve të Bashkuara në vaksinën e mundshme që kjo kompani do ta zbulonte.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, personat me simptoma të lehta shërohen për dy javë nga koronavirusi, ndërsa ata me gjendje më të rëndë për tri deri në gjashtë javë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 97

Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 97

Deri tash janë 31.776 të vdekur në gjithë botën nga Koronavirus

Deri tash janë 31.776 të vdekur në gjithë botën nga Koronavirus

Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

756 njerëz vdiqën nga coronavirusi brenda një dite në Itali

756 njerëz vdiqën nga coronavirusi brenda një dite në Itali

Nga Kina: Po bëjnë gabime në SHBA dhe Evropë që nuk po i vendosin maskatë

Nga Kina: Po bëjnë gabime në SHBA dhe Evropë që nuk po i vendosin maskatë

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë