Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

06.03.2019 07:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Model Y, SUV “low-cost” i bazuar në platformën e Model 3, do të prezantohet më 14 Mars në një aktivitet në Los Anxheles tha Elon Musk në rrjetin social Twitter.

Pasi prezantoi Model S në 2012 dhe në 2015 ripunoi në formën e Model X. Tesla do të ndjekë të njëjtën qasje me Model Y i cili do të ngjajë me Model 3 por ka një trup më të madh dhe hapësirë të brendshme.

Model Y do të jetë 10% më i madh se Model 3 dhe si rezutlat do të kushtojë 10% më tepër për të njëjtën bateri.

Model 3 fillon nga 35,000 dollarë por shkon deri në 60,000 dollarë për baterinë e rangut të lartë.

Ndërsa Model X i bazuar në Model S, Tesla aplikoi disa ndryshime radikale si dyert e pasme por që shfaqën probleme gjatë muajve të parë të Model X.

Për këtë arsye Tesla ka vendosur të mos përfshijë dyert e Model X edhe tek Model Z. SUV i ri ka dyer normale tha Musk.

Përveç SUV, adhuruesit e Tesla po presin gjithashtu me padurim lajme rreth kamionit elektrik. Musk tha se nuk do të shfaqet javën e ardhshme për në një aktivitet më vetë drejt fundit të vitit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rinovimi i Messit, Bartomeu gati “të lëvizë gurët”

Rinovimi i Messit, Bartomeu gati “të lëvizë gurët”

Melania vë në siklet Donald Trump, pamjet bëjnë xhiron e botës (FOTO)

Melania vë në siklet Donald Trump, pamjet bëjnë xhiron e botës (FOTO)

60 satelitë të tjerë në orbitë nga Starlink, projekti që synon të furnizojë gjithë globin me internet

60 satelitë të tjerë në orbitë nga Starlink, projekti që synon të furnizojë gjithë globin me internet

Robert Berisha fotografon trupin nga afër, tregon rezultatet e ushtrimeve

Robert Berisha fotografon trupin nga afër, tregon rezultatet e ushtrimeve

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët