Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

15.03.2019 16:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla lançoi ditën e sotme makinën më të re, Model Y, dhe është e dyta makinë elektrik për masat.

Makina u prezantua në një aktivitet në Los Angeles. Firma do të shesë fillimisht modelin me distancë të gjatë me çmim prej 47,000 dollarësh.

Shefi ekzekutiv Elon Musk tha se një model standard do të ishte për 39,000 dollarë duke filluar nga 2021.

Bosi i Tesla e ka përshkruar edhe më parë Modelin Y si pjesë e planit për të arritur një audiencë më të gjerë pas atij Model 3 që u lançua në 2017.

Modeli më i shtrenjtë do të ketë një rang prej 482 kilometrash me një karikim të vetëm. Dërgesat e para fillojnë vitin e ardhshëm. Modeli standard do të ketë një rang prej 370 kilometrash ndërsa Model 3 aktualisht në shitje ka rang prej 350 kilometra.

Ky i fundit mori mëse 400 mijë porosi megjithatë pati probleme me prodhimin dhe çmimet ishin më të larta sesa pritej prej 50,000 dollarësh.

Megjithatë çmimi u reduktua në 35,000 dollarëshin e premtuar. Model Y do të ketë shumë gjëra të përbashkëta me Model 3 por do të jetë 10% më i madh.

Modeli X është vëllai i madh i Model Y por që fillon nga 79,500 dollarë. Model Y kap shpejtësinë 0-100km/h për 3.5 sekonda dhe ka shpejtësi maksimale 240km/h. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Arsyeja pse Facebook, Instagram dhe WhatsApp ishin jashtë shërbimi për 14 orë

Arsyeja pse Facebook, Instagram dhe WhatsApp ishin jashtë shërbimi për 14 orë

Momenti kur dy gra përleshen me njëra-tjetrën, para fëmijëve të tyre – në një autobus në Angli (Video)

Momenti kur dy gra përleshen me njëra-tjetrën, para fëmijëve të tyre – në një autobus në Angli (Video)

Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Demi i arratisur përfundon në autostradë, u desh intervenimi i policisë për të “zhbllokuar” komunikacionin (Foto)

Demi i arratisur përfundon në autostradë, u desh intervenimi i policisë për të “zhbllokuar” komunikacionin (Foto)