Tesla humbje rekord prej 702 milionë dollarësh

25.04.2019 19:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tesla humbje rekord prej 702 milionë dollarësh

Tesla raportoi ditën e Mërkure një humbje më të madhe sesa ishte parashikuar prej 702 milionë dollarë pas një tre mujori zhgënjyes me dërgesat, kostot dhe ndryshimet e çmimeve.

Prej këtyre ishin 494 milionë dollarë humbje reale ndërsa 188 milionë tarifa dhe taksa fikse. 67 milionë dollarë ishin humbje për shkak të ristrukturimit.

Më 9 Prill Tesla tha se kishte dërguar 63,000 porosi ku 50,900 ishin Model 3, dhe pjesa tjetër 12,100 ishin Model S dhe X.

Elon Musk kishte paralajmëruar më parë këto humbje por askush nuk priste humbje të këtyre përmasave.

Rezultatet negative vinë pas dy tre mujorësh fitim nxitur nga shitje e Tesla. Në tre mujorin e katërt kompania raportoi 139 milionë dollarë fitim dhe në Tetor të vitit të kaluar kishte postuar fitimin e parë pas shtatë tre mujorësh.

Gjithashtu vihet re një diferencë e madhe mes të ardhurave të tre mujorit të parë të 2019-ës prej 4.5 miliardë dollarë dhe tre mujorit të katërt të 2018-ës prej 7.2 miliardë dollarë.

Tesla ka rritur distancën që makinat elektrike Model S dhe Model X mund të përshkojnë me 10% në 600km dhe 520km.

Rritja e distancës vjen si rezultat i ndryshimit të motorëve elektrikë pa ndryshuar asgjë në bateri 100kWh. Makinat gjithashtu mund të karikohen më shpejtë dhe kanë një dizajn të ri amortizimi.

Gjithashtu përmirësimet vinë në një kohë kur konkurrentët nuk po arrijnë dot të kalojnë tavanin e 500km. Nissan Leaf i 2019-ës ka një rang maksimal prej 363km, Jaguar I-Pace prej 376km dhe Audi E-tron prej 328km. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Blerjet online, qeveria rrit taksën

Blerjet online, qeveria rrit taksën

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë