Tërmkolli: Gjykata Speciale do të duhej të merrej edhe me Xhabir Zharkun

09.03.2015 09:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tërmkolli: Gjykata Speciale do të duhej të merrej edhe me Xhabir Zharkun

Melihate Tërmkolli, tashmë deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe njëherit anëtare e Komisionit për Legjislacion, ka folur sot rreth krijimit të Gjykatës Speciale.

Tërmkolli, tha se përpos krimeve të luftës qysh edhe është paraparë të merret Gjykata Speciale, do të duhej të merrej edhe me raste siç është ai i Xhabir Zharkut.

“Edhe pse edhe këto krimet tjera do të duhej të gjykoheshin nga Gjykatat e Kosovës, por që nuk po bëhen, për shkak se deri më tani e kemi parë që në gjyqsorë ka ndikuar politika dhe njerëzit e saj. Mendoj se do të ishte e pranueshme që Gjykata Speciale do të duhej të merrej edhe me rastet si ai i kryetarit të Kaqanikut”, tha Tërmkolli në një intervistë për programin e mëngjesit në RTK.

Tërmkolli ka bërë me dije se përpos kësaj ka kërkesa që Gjykata Speciale të merret edhe me siç i ka quajtur ajo, krimet ordinere të pas luftës.

“Ka kërkesa që të shkoi përtej afati të parapamë, është menduar që të zgjatët afati i kohës së kryerjes së veprave për këtë gjykatë me pretendimin që duhet të zgjidhen edhe veprat e vrasjes që janë kryer pas luftës”, tha Tërmkolli.

Por megjithatë Tërmkolli mendon se kjo do të jetë pak e vështirë për faktin se sipas saj kjo gjykatë do t’i referohet vetëm krimeve që janë kryer gjatë kohës së luftës deri në vitin 2000.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

Shoqëria civile: LDK të publikojë marrëveshjen me Listën Serbe para votimit të qeverisë

Shoqëria civile: LDK të publikojë marrëveshjen me Listën Serbe para votimit të qeverisë

LDK-ja i reagon VV-së, pas akuzave se është bërë “marionetë e Thaçit” : Nuk është e vërtetë! keqardhje për këtë gjuhë

LDK-ja i reagon VV-së, pas akuzave se është bërë “marionetë e Thaçit” : Nuk është e vërtetë! keqardhje për këtë gjuhë

Sfidat mbeten të mëdha për një vaksinë antikoronavirus, por shpresa ende vazhdon

Sfidat mbeten të mëdha për një vaksinë antikoronavirus, por shpresa ende vazhdon

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë