Tërmkolli: Adem Jashari ra heroikisht me fotografinë e Ibrahim Rugovës (Video)

30.03.2017 22:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tërmkolli: Adem Jashari ra heroikisht me fotografinë e Ibrahim Rugovës (Video)

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli, ka thënë se figura e heroit kombëtar, Adem Jasharit, nuk mund të ndahet nga figura e presidentit Ibrahim Rugova. Ajo madje tha se Jashari ka rënë heroikisht pranë fotografisë së Rugovës.

“Adem Jashari ka luftuar dhe ka rënë hero i këtij vendi, me fotografinë e Ibrahim Rugovës. Në odën e tij e ka pasë varur, ditën që është vrarë, fotografinë e Ibrahim Rugovës. Prandaj, po më duket tendencioze me nda këtë binom të epokës vendimtare të Kosovës”, ka thënë ajo në RTV Dukagjini.

Madje, ajo u shpreh se pikërisht sipas “konceptit rugovian, duhet të formohet edhe Ushtria e ardhshme e Kosovës”, për të cilën presidenti aktual, Hashim Thaçi, inicioi një ligj që tash po kërkon që të bëhet me ndryshime kushtetuese.

“Ushtria, si dhe shumë gjëra të tjera, duhet të bëhen sipas konceptit rugovian, në miqësi të përhershme me SHBA-të dhe në bashkëpunim të plotë me NATO-n”, ka thënë ajo.

Për vrasjet politike të pasluftës, për zbardhjen e të cilave tani janë shtuar zërat, Tërmkolli tha se kjo është hipokrizi.

“Me gjithë respektin për kolegët e mi, por është hipokrizi shumë e madhe sot të përmenden vrasjet politike në kuptimin e drejtimit të akuzave ndaj PDK-së, kur qe dy mandate jemi në koalicion me të njëjtën parti”, tha ajo.

Deputetja e LDK-së për Demarkacionin me Malin e Zi insiston se duhet të ketë konsensus politik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje