Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

08.03.2019 08:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme e Kosovës nuk dëshirojnë të deklarohen rreth iniciativës së re për anëtarësim në INTERPOL. Ndërsa ekspertët e sigurisë kanë vlerësuar se institucionet e vendit nuk duhet në asnjë mënyrë të tentojnë të hyjnë në këtë organizatë pa bërë fillimisht një analizë të detajuar mbi dështimin e vitit të kaluar, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Pavarësisht dështimeve të njëpasnjëshme për t’u bërë pjesë e INTERPOL-it, institucionet e Kosovës ia kanë mësyrë sërish organizatës më të madhe ndërkombëtare të policisë, me ç’rast në fillim të këtij viti kanë dorëzuar aplikacionin për anëtarësim.

Megjithëkëtë, Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) dhe ajo e Punëve të Jashtme (MPJ) kanë vendosur të heshtin pas këtij hapi, shkruan më tutje “Zëri”.

Të kontaktuar nga gazeta “Zëri”, zyrtarë të të dyja dikastereve nuk kanë pranuar të japin kurrfarë detajesh lidhur me aplikimin që është bërë, as të tregojnë se çfarë strategjie do të ndiqet këtë herë, në mënyrë që Kosova t’ia dalë përfundimisht të bëhet pjesë e INTERPOL-it…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?