Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

17.06.2020 22:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Një zyrtar i ministrisë franceze të mbrojtjes tha se NATO-ja nuk duhet të mbyllë sytë lidhur me sjelljen e fundit të Turqisë ndaj aleatëve të saj, duke akuzuar marinën turke për provokimin e një anijeje franceze që ishte në një mision të NATO-s.

Një zyrtar i lartë turk mohoi akuzën, duke thënë se “asgjë e tillë” nuk kishte ndodhur.

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të zhvillojnë një takim virtual këtë javë në klimën e tensioneve në rritje midis Parisit dhe Ankarasë. Dy aleatët kanë shkëmbyer kritika për krizën në Libi, duke akuzuar njëri-tjetrin se mbështesin palët kundërshtare në konfliktin e atjeshëm.

Duke folur përpara takimit, zyrtari francez i mbrojtjes tha se ishte koha që NATO-ja të zhvillojë një diskutim të sinqertë për Turqinë dhe sjelljen e saj – jo vetëm në Libi, por edhe për çështje të tjera si blerja e sistemeve ruse të mbrojtjes S-400 dhe bllokimi i planeve të mbrojtjes së NATO-s për Balltikun dhe Poloninë.

“Ne kemi njohur momente të ndërlikuara në aleancë, por nuk mund të sillemi si struci dhe nuk mund të pretendojmë se në NATO nuk ka asnjë problem me Turqinë. Ne duhet ta shohim atë, ta themi dhe ta trajtojmë”, tha ai.

Një zyrtar i lartë turk e hodhi poshtë akuzën, duke thënë se forcat franceze kishin kërkuar të kontrollonin një anije turke në ujërat ndërkombëtare “dhe kjo nuk u ishte lejuar”.

Ai tha se Turqia nuk kishte ndërmarrë asnjë veprim provokues apo agresiv për të parandaluar këtë. Megjithatë, tha zyrtari, “ne presim që aleatët të tregojnë të njëjtin mirëkuptim dhe ndjeshmëri ndaj marinës turke dhe pranisë së saj.”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

​Sot Ditë Zie në Gjilan

​Sot Ditë Zie në Gjilan

​5.617 raste me Covid-19 në Kosovë, 2.676 janë aktive

​5.617 raste me Covid-19 në Kosovë, 2.676 janë aktive

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

Tiranë: Këshilli Politik pritet të rimblidhet në fillim të javës

Tiranë: Këshilli Politik pritet të rimblidhet në fillim të javës

E diela, ditë zie në Gjilan

E diela, ditë zie në Gjilan

Kurz: Bisedimet për fondin e rimëkëmbjes në drejtimin e duhur

Kurz: Bisedimet për fondin e rimëkëmbjes në drejtimin e duhur

Conte: Dakordësia për planin e rimëkëmbjes më e ndërlikuar nga sa pritej

Conte: Dakordësia për planin e rimëkëmbjes më e ndërlikuar nga sa pritej

​Vdes një 46 vjeçar me Covid-19, viktima e tetë nga Gjilan

​Vdes një 46 vjeçar me Covid-19, viktima e tetë nga Gjilan