Tensione në protestën opozitare në Tiranë

21.03.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tensione në protestën opozitare në Tiranë

Qindra qytetarë në Shqipëri u përplasën me Policinë e Shtetit pasi tentuan të çajnë kordonin policor para ndërtesës së Parlamentit, brenda të cilit po mbahej një seancë plenare ku betoheshin tre deputetë të rinj.

Policia, përmes megafonit ka kërkuar nga protestuesit që të mos përdorin dhunë dhe mos të thyejnë ligjin, në të kundërtën do të përballen me masa kundërpërgjigje nga policia.

Ata, po ashtu u bënë thirrje organizatorëve nga opozita që të largojnë nga protesta personat e maskuar.

Ish-deputetët e opozitës, bashkë me mbështetësit e tyre rrethuan ndërtesën e Kuvendit dhe thanë se ky është vullneti i qytetarëve të vendit.

Disa persona janë shoqëruar nga polica, ndërsa protestuesit tjerë kanë marshuar në drejtim të Drejtorisë së Policisë, ku edhe po vazhdojnë protestën e tyre.

Monika Kryemadhi, kryetarja e partisë opozitare Lëvizja Socialiste për Integrim ka thënë se kjo protestë është organizuar nga qytetarët, jo nga opozita dhe se ata po “protestojnë varfërinë dhe papunësinë që ka kapluar vendin”.

“Kjo protestë nuk ka të bëjë me opozitën. Është për jetë më të mirë të shqiptarëve dhe për të ardhmen e tyre, që është gjëja më e rëndësishme. Nëse tani nuk bëjmë asgjë për të ndërtuar një sistem të fuqishëm, jo një lider të fuqishëm, ne na duhet një sistem i fortë. Vetëm në këtë mënyrë do të kemi të ardhme për fëmijët tonë”, tha Kryemadhi.

Që prej muajit shkurt, opozita është larguar nga Parlamenti duke djegur mandatet e deputetëve të saj dhe duke filluar protestat kundër Qeverisë.

Ata kërkojnë që Qeveria e udhëhequr nga kryeministri Edi Rama të largohet dhe te krijohet një qeveri transitore, deri në organizimin e zgjedhjeve të parakohshme.

Djegia e mandateve nga partitë e opozitës së bashkuar në Shqipëri i ka hapur rrugën hapjes së listave të pritjes së deputetëve apo partive të tjera, të cilat nuk e kanë kaluar pragun zgjedhor, për t’u futur në Parlamentin e vendit.

Megjithatë, tre prej deputetëve opozitarë nuk i janë bindur vendimit për dorëzim të mandatit. Katërmbëdhjetë përfaqësues të opozitarë, emrat e të cilëve ishin në listat e kandidatëve në zgjedhjet e viti 2017, kanë marrë mandatet në Kuvend që nga dorëzimi i tyre nga deputetët e mëparshëm.

Protesta e së enjtes është e gjashta që nga muaji shkurt.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Zënkat mes partive hapin debatin për (mos)funksionimin e qeverisë teknike

Zënkat mes partive hapin debatin për (mos)funksionimin e qeverisë teknike

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve