Tension për ishujt e Egjeut, Greqia kërcënon Turqinë

21.12.2018 12:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tension për ishujt e Egjeut, Greqia kërcënon Turqinë

Krerët më të lartë ushtarak të Greqisë janë shprehur me ashpërsi duke dërguar një sërë paralajmërimesh jashtëzakonisht të forta ndaj Turqisë, duke kërcënuar se “do të shtypin trupat e saj ushtarake nëse ata guxojnë të vendosen në ndonjë ishull të diskutueshëm në Detin Egje”.

Duke reaguar ndaj shkeljeve të hapësirës ajrore greke me avionë turq mbi Egjeun, Ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos paralajmëroi se Ankaraja do të paguante një çmim. “Nëse ata bëjnë lëvizjen më të vogël, ne do t’i shtypim ata”, kërcënoi Kammenos. Athina kërkon paqe dhe harmoni, tha ai, por nuk do të “pranojë të shkelet një centimetër i vetëm” në vendin e tij.

Ministri po vizitonte një stacion ushtarak në ishullin e vogël të Egjeut, Leros, kështu që retorika luftarake mund të shpjegohej me dëshirën e tij për të ngritur moralin e trupave. Por, çuditërisht kërcënimi ndaj Ankarasë u përsërit edhe nga Admirali Evangelos Apostolakis, shefi i Shtabit të Përgjithshëm Grek.

“Nëse turqit vendosen në një ishull shkëmbor, ne do ti shkërmoqim ata. Kjo është një vijë e kuqe që mbështetet nga qeveria”, deklaroi Apostolakis. Ai sugjeroi që një konfrontim ushtarak me Turqinë është një mundësi, por tha se “së bashku me SHBA dhe Bashkimin Evropian duam të sigurojmë që turqit të mos e arrijnë këtë pikë”.

Deklarata greke vjen pasi ushtria greke tha se një çift avionësh F-16 të Turqisë bëri një fluturim mbi ishullin Kastelorizo ​​në Egjeun lindor të enjten, pak minuta pasi një helikopter që mbante ministrin grek të Mbrojtjes Panos Kammenos udhëtoi në këtë zonë teksa vinte nga Athina.

E teksa nga Egjeu fryu era e kërcënimeve greke, as Ankaraja nuk ngeli pas, teksa mbrojti deklaratat e saj të mëparshme po kërcënues ndaj Athinës zyrtare, duke konfirmuar edhe njëherë tensionet në marëdhëniet bilaterale mes dy anëtarëve të NATO-s.

Turqia nuk do të lejojë “ndonjë veprim të kryer në Egje dhe Mesdhe”, sipas gjeneralit Hulusi Akar, shefi i shtabit të saj të përgjithshëm. Nuk ka asnjë mënyrë që Turqia të tërhiqet “nga të drejtat e vendit tonë dhe popullit tonë”, tha ai, duke ju përgjigjur grekëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Tension për ishujt e Egjeut, Greqia kërcënon Turqinë

Tension për ishujt e Egjeut, Greqia kërcënon Turqinë

VV-ja i bashkohet LDK-së në refuzimin e ftesës së Veselit

VV-ja i bashkohet LDK-së në refuzimin e ftesës së Veselit

KMDLNJ kërkon shkarkimin e Pacolli për fyerje raciste dhe gjuhë seksiste

KMDLNJ kërkon shkarkimin e Pacolli për fyerje raciste dhe gjuhë seksiste

Sindikata e Pavarur e RTK-së e cilëson jotransparet procesin për zgjedhjen e drejtorit të përgjithshëm

Sindikata e Pavarur e RTK-së e cilëson jotransparet procesin për zgjedhjen e drejtorit të përgjithshëm

Daçiq flet për letrat e Trump ndaj Thaçit dhe Vuçiqit

Daçiq flet për letrat e Trump ndaj Thaçit dhe Vuçiqit

KMDLNJ thërret të ndihmohen njerëzit në nevojë për festat e fundvitit

KMDLNJ thërret të ndihmohen njerëzit në nevojë për festat e fundvitit

Kosova, shtet në Kushtetutën e Maqedonisë

Kosova, shtet në Kushtetutën e Maqedonisë

Për 6 vjet, mbi 300 mijë shqiptarë e kanë braktisur atdheun

Për 6 vjet, mbi 300 mijë shqiptarë e kanë braktisur atdheun

Dështon seanca për rastin “Stenta 2”, shtyhet për 24 dhjetor

Dështon seanca për rastin “Stenta 2”, shtyhet për 24 dhjetor

Aksidentohet rëndë shqiptari në Itali, lufton me jetën në spital

Aksidentohet rëndë shqiptari në Itali, lufton me jetën në spital

Arrestohet organizatori i masakrës së “Charlie Hebdo”. Nuk do ta besoni se ku

Arrestohet organizatori i masakrës së “Charlie Hebdo”. Nuk do ta besoni se ku

Pas dështimit, rishpallet konkursi për Bordin e “Prishtina Parking”

Pas dështimit, rishpallet konkursi për Bordin e “Prishtina Parking”

Zgjidhja për Kosovën: SHBA, Rusia dhe Kina në bisedime, një Rezolutë e re 1244?

Zgjidhja për Kosovën: SHBA, Rusia dhe Kina në bisedime, një Rezolutë e re 1244?

Pas dështimit me Shakirën, Agim Bahtiri ja mësyn ‘bashkimit’ të Mitrovicës

Pas dështimit me Shakirën, Agim Bahtiri ja mësyn ‘bashkimit’ të Mitrovicës

Komplikohet situata për rrëzimin e Qeverisë

Komplikohet situata për rrëzimin e Qeverisë

Marrëveshja përfundimtare, problem i Evropës apo SHBA-së?

Marrëveshja përfundimtare, problem i Evropës apo SHBA-së?