Temperaturat e larta mbi 42 gradë në Antali, shkrinë asfaltin

18.05.2020 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Temperaturat e larta mbi 42 gradë në Antali, shkrinë asfaltin

Në Antalia të Turqisë janë regjistruar temperaturat prej 38.8 gradë Celsius, që është një temperaturë rekord për muajin maj. Megjithatë jo vetëm që është thyer rekordi, temperatura gjatë ditës në Antalia ka kërcyer deri në 42.7 gradë celius.

Drejtori i Institutit Meteorologjik, Murat Guler, ka treguar se si temperaturat në Antalia janë duke vazhduar të rriten, transmeton Telegrafi.

Të dhënat meteorologjike tregojnë se në këtë qytet kanë filluar të maten temperaturat para 91 viteve, ku prej atëherë temperatura më e lartë në muajin maj është regjistruar më 1945, kur kishte arritur në 38.7 gradë celsius.

“Sot në ora 11:19 kemi thyer atë rekord, temperatura ka arritur në 38.8. Prej atëherë temperatura e ajrit vazhdimisht është duke u rritur, dhe tani ka arritur në 42.7 gradë celsius”, ka shtuar Guler.

Rrugët e Antalias gjithsesi kanë qenë të zbrazëta për shkak të masave kufizuese kundër përhapjes së coronavirusit, por edhe nga temperatura tejet e lartë.

Organet kompetente në Turqi kanë marrë vendim ku personat mbi moshën 65 vjet që vuajnë nga sëmundje kronike, të lejohen të dalin deri në gjashtë orë në ditë.

Disa fotografi shfaqin asfaltin e shkrirë nga temperaturë e lartë, ku disa tjera të shkrepura më nga afër tregojnë asfaltin që është bërë pothuajse si “lëng i zi”. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ferizaj: Sot testohen 18 raste të reja

Ferizaj: Sot testohen 18 raste të reja

Temperaturat e larta mbi 42 gradë në Antali, shkrinë asfaltin

Temperaturat e larta mbi 42 gradë në Antali, shkrinë asfaltin

Lehtësohen masat në Evropë!

Lehtësohen masat në Evropë!

Ka nisur prodhimi i maskave që ndriçojnë nëse përdoruesi i tyre ka koronavirusin

Ka nisur prodhimi i maskave që ndriçojnë nëse përdoruesi i tyre ka koronavirusin

Kurti: Për çështjen e mandatarit Hoti, të lejohet të punojë në qetësi Kushtetuesja për vendim profesional

Kurti: Për çështjen e mandatarit Hoti, të lejohet të punojë në qetësi Kushtetuesja për vendim profesional

Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Rreth nëntë mijë raste të reja të virusit për 24 orë në Rusi

Rikthehet sonte në fushën e blertë, Rashica

Rikthehet sonte në fushën e blertë, Rashica

Veliaj tha se: Bizneset taksë për hapësirën publike as për maj- qershor, hotelet në Tiranë deri më 15 shtatorit

Veliaj tha se: Bizneset taksë për hapësirën publike as për maj- qershor, hotelet në Tiranë deri më 15 shtatorit

Kurti: Mu prezantua me vonesë marrëveshja për linjën ajrore me Serbinë

Kurti: Mu prezantua me vonesë marrëveshja për linjën ajrore me Serbinë

BE thotë se, Lajçak tregoi si duhet të jetë marrëveshja, s’ka dallime me Borellin

BE thotë se, Lajçak tregoi si duhet të jetë marrëveshja, s’ka dallime me Borellin

Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Gjermania e nënvlerësoi rrezikun e Coronës

Molby, e mbështet idenë e transferimit të Timo Werner në Anfield

Molby, e mbështet idenë e transferimit të Timo Werner në Anfield

Haziri: As mos pranoni e as mos shkoni mysafir te askush

Haziri: As mos pranoni e as mos shkoni mysafir te askush

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus