Temperatura e Antarktikut rritet për herë të parë mbi 20C

13.02.2020 21:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Temperatura e Antarktikut rritet për herë të parë mbi 20C

Antarktiku ka regjistruar për herë të parë një temperaturë më shumë se 20C (68F), duke shkaktuar frikën e paqëndrueshmërisë së klimës në depon më të madhe në botë të akullit.

Rekordi 20.75C i regjistruar nga shkencëtarët brazilianë në ishullin Seymour më 9 shkurt ishte po thuajse një shkallë e plotë më e lartë se rekordi i mëparshëm i 19.8C, marrë në Island Signy në janar të vitit 1982.

Këto regjistrime do të duhet të konfirmohen nga Organizata Botërore e Meteorologjisë, por ato janë në përputhje me një prirje më të gjerë në gadishull dhe ishujt afër, të cilët janë ngrohur me gati 3C që nga epoka para-industriale, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët, të cilët mbledhin të dhënat nga stacionet e monitorimit çdo tre ditë, e përshkruanin rekordin e ri si “të pabesueshëm dhe jo normal”.

“Ne po shohim trendin e ngrohjes në shumë prej vendeve që ne po monitorojmë, por kurrë nuk kemi parë diçka të tillë”, tha Carlos Schaefer, i cili punon në Terrantar, një projekt i qeverisë braziliane që monitoron ndikimin e ndryshimit të klimës në Antarktik.

Shkencëtarët në programin antarktik brazilian thonë se kjo duket se ndikohet nga ndryshimet në rrymat e oqeanit dhe ngjarjet El Niño: “Ne kemi ndryshime klimatike në atmosferë, e cila është e lidhur ngushtë me ndryshimet në oqean. E gjithë gjëja është shumë e ndërlidhur”.

Ndërsa temperaturat në Antarktidën lindore dhe qendrore janë relativisht të qëndrueshme, ka shqetësime në rritje për Antarktidën perëndimore, ku oqeanet e ngrohjes po dëmtojnë akullnajat e mëdha Thwaites dhe Island Pine. Deri më tani, kjo ka çuar në një sasi relativisht të ulët të ngritjes së nivelit të detit, por kjo mund të ndryshojë me shpejtësi nëse ka një kërcim të qëndrueshëm të temperaturës.

Gadishulli i Antarktikut – gishti i gjatë i tokës që shtrihet drejt Argjentinës – është prekur në mënyrë dramatike. Në një udhëtim të fundit me Greenpeace, Guardian pa akullnajat që janë tërhequr me më shumë se 100 metra në gjirin e Discovery dhe shkurre të mëdha toke në ishullin King George George, ku bora u shkri në pak më shumë se një javë, duke lënë shkëmbinj të ekspozuar të errët. 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Pse po armatoset Serbia dhe me çfarë çmimi?

Pse po armatoset Serbia dhe me çfarë çmimi?

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë