Televizioni gjerman ARD, reportazh me Toni-Blerët e Kosovës (Video)

30.08.2015 22:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Televizioni gjerman ARD, reportazh me Toni-Blerët e Kosovës (Video)

Televizioni publik i Gjermanisë, ARD, raporton në edicionin më të ri të Europamagazin për fëmijët kosovarë që janë emëruar pas luftës sipas ish-kryeministrit britanik, Toni Bler (Tony Blair).

Nga nëntë fëmijë që sot mbajnë emrin e Toni Blerit, televizioni gjerman portreton dy nga ta.

Bler Thaqi është 16 vjeçar dhe jeton me familjen e tij në Obiliq. Është nxënës i shkollës së mesme dhe talent i futbollit. Babai i ka vdekur para disa vitesh dhe ai me familjen jetojnë nga ndihma sociale, transmeton Telegrafi.

Bler Thaqi luan futboll në ekipin e seniorëve të KEK-ut në Ligën e Parë të Kosovës. Ëndërr e tij është të bëhet futbollist i famshëm dhe të luajë në arenën ndërkombëtare.

Nëna e tij ishte shtatzënë gjatë luftës në Kosovë, dhe burri i saj i kishte thënë që nëse lindte djalë do t’ia vinin emrin Bler, për nder të kryeministrit britanik që kishte bërë shumë për lirinë e Kosovës.

Toni Bler Muliqi është 14 vjeçar dhe jeton në fshatin Obri. Është fëmija më i vogël i familjes dhe i dashur për të gjithë. Po ashtu, Toni Bler Muliqi luan futboll për ekipin e Ferronikelit, në kategorinë e të rinjve, transmeton Telegrafi.

Axha i babait të tij, Isuf Muliqi, është kumbara i emrit të tij. Isufi që nga lufta në portofolin e tij mban një foto të përbashkët të Bill Clintonit dhe të Toni Blerit, me një shënim të vogël mbrapa ku thuhet: Këta dy njerëz na shpëtuan nga lufta e vitit 1999. Ëndërr edhe e Toni Bler Muliqit është të jetojë jashtë Kosovës, ku do të studionte dhe do të luante futboll.

Në vitin 2010, në qendër të Prishtinë, ish-kryeministri britanik i emocionuar kishte takuar të nëntë emnakët e tij shqiptarë.

Për më shumë, ndiqeni storjen e përgatitur nga ekipi ARD-së, me këtë përbërje: Reporter: Till Rueger; kamera: Sahit Kokolli; editimi: Christine Dériaz; producent: Besnik Hamiti.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon