Telekomit mbrëmë iu morën rreth 3.5 milionë euro nga Dardafon

22.07.2020 12:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomit mbrëmë iu morën rreth 3.5 milionë euro nga Dardafon

Pas urdhrit të transferit nga përmbaruesi Ilir Mullhaxha autorizuar nga “Z-mobile” për tërheqjen e mjeteve nga Telekomi, fati i kësaj kompanie publike është i paqartë, pasi rrezikon të humbasin të gjithë shërbimet telefonike dhe të rrezikohet edhe siguria kombëtare në vend.

Mbrëmë vonë nga llogaritë bankare të Telekomit janë tërhequr rreth 3.5 milionë euro, aq sa ka pasur kjo kompani në llogari nga pako emergjente fiskale. Kështu ka thënë për KosovaPress kryetari i Federatës së Sindikatës në Telekom, Lamih Balaj. Ndërsa shuma totale që do t’i merret Telekomit është 26.7 milionë euro.

Ai thotë se nesër prej orës 13:00 do të organizojmë protestë, pasi tashmë sipas tij po mbesin pa paga mbi 2 mijë punëtorë në Telekom.

Për tërheqjen e mjeteve nga pako emergjente, që ka ndodhur mbrëmë nga kompania Dardafon, ka reaguar edhe ish-ministri i Financave, Besnik Bislimi.

Eksperti i ekonomisë Safate Gërxhaliu ka thënë për KosovaPress se me këtë akt që ka ndodhur në Telekom, përveç aspektit ekonomik dhe social, Telekomi ka edhe ndikim në sigurinë kombëtare. Mbyllja e kësaj ndërmarrje, ai thotë se kishte me qenë fatale për vendin.

Gërxhaliu: Mbyllja e Telekomit fatale për vendin

“Përveç aspektit ekonomik dhe social Telekomi ka edhe komponentin e sigurisë nacionale dhe me një ndërmarrjet të tillë nuk duhet të luhet, Kosova nuk e ka këtë komodidet. Mbyllja e një ndërmarrjeje publike do të ishte fatale jo vetëm në aspektin ekonomik e strategjik por edhe në aspektin social e mbi të gjitha mbi aspektin sigurisë kombëtare. Prandaj, besoj që qeveria duhet të hulumtojë të gjithë mekanizmat dhe të identifikojë përgjegjësit për një situatë të tillë”, thotë Gërxhaliu.

Ai ka thënë se mungesa e sundimit të ligjit ka sjellë këtë ndërmarrje në falimentim, për çka kërkon nga qeveria të identifikohen përgjegjësit.

Gërxhaliu: Të identifikohen fajtorët

“Emërues i përbashkët i zgjidhjes i të gjitha problemeve në të kaluarën, por dhe sot në Kosovë, është mungesa sundimit dhe ligjit. Në rend të dytë, ne dëgjojmë vetëm për vepër penale dhe për gjoba, por kurrë nuk dëgjojmë për llogaridhënie dhe për dënim të dikujt që ka qenë bartës i një aktiviteti të tillë. Prandaj, në këtë drejtim derisa nuk identifikohet ai që e mbanë përgjegjësinë për hapa të tillë vërtetë do të jetë një situatë e cila do ta dëmtojë Kosovën në forma të ndryshme, por do të dëmtojë edhe ndërmarrjet publike në këtë rast Telekomin e Kosovës. Është koha të identifikohet fajtori dhe përmes përgjegjësisë”, thotë ai.

Ndërsa, ish-ministri i Financave, Besnik Bislimi, ka folur për gjendjen e krijuar në Telekomin e Kosovës, dhe bllokimin e xhirollogarisë së kësaj ndërmarrjeje, pas kontestit me Dardafon.

“Mjetet financiare që i janë marrë Telekomit të Kosovës nga kompania zhvatëse gjatë ditës së djeshme, janë të alokuara nga pakoja emergjente, dhe të njëjtat me vendim të Qeverisë Kurti mund të përdoren vetëm për adresim të problemeve të dala nga masat parandaluese të qeverisë. Çfarëdo përdorimi alternativ përbën keqpërdorim të mjeteve dhe do duhej të sfidohet nga Qeveria Koti”, ka shkruar ai.

Ndërsa, Bordi i Përkohshëm i Telekomit të Kosovës mbrëmë ka dhënë dorëheqje, pasi përmbaruesi ka tërhequr nga xhirollogaria e kësaj ndërmarrjeje mjete për aq ka pasur në llogari bankare. Kujtojmë se në muajin mars, ish-qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti kishte emëruar bordin e ri./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Telekomit mbrëmë iu morën rreth 3.5 milionë euro nga Dardafon

Telekomit mbrëmë iu morën rreth 3.5 milionë euro nga Dardafon

Një person në Graqanicë nuk respekton masën e vet-izolimit

Një person në Graqanicë nuk respekton masën e vet-izolimit

Të shtëna me armë zjarri në Podujevë

Të shtëna me armë zjarri në Podujevë

Policia e Kosovës ka arrestuar një person nën dyshimin se rekrutoi, strehoi dhe i shfrytëzoi për punë të detyruar shtatë (7) viktima

Policia e Kosovës ka arrestuar një person nën dyshimin se rekrutoi, strehoi dhe i shfrytëzoi për punë të detyruar shtatë (7) viktima

Ceca nervozohet me Dua Lipën: Vogëlushe, ulu njëherë!

Ceca nervozohet me Dua Lipën: Vogëlushe, ulu njëherë!

SHBA-ja i ka kërkuar Kinës që të mbyllë konsullatën në Hjuston

SHBA-ja i ka kërkuar Kinës që të mbyllë konsullatën në Hjuston

Mali i Zi sërish shpall epideminë e koronavirusit

Mali i Zi sërish shpall epideminë e koronavirusit

Thaçi: Vazhdojmë t’i besojmë drejtësisë ndërkombëtare

Thaçi: Vazhdojmë t’i besojmë drejtësisë ndërkombëtare

Hoxhaj: 10 vjet më parë, u legjitimua vullneti i popullit për pavarësi

Hoxhaj: 10 vjet më parë, u legjitimua vullneti i popullit për pavarësi

Bislimi: Paratë e Pakos Emergjente nuk mund të përdoren për kontestet ligjore të Telekomit të Kosovës

Bislimi: Paratë e Pakos Emergjente nuk mund të përdoren për kontestet ligjore të Telekomit të Kosovës

84 qytetarë të Gjilanit në pritje të rezultateve për COVID-19

84 qytetarë të Gjilanit në pritje të rezultateve për COVID-19

Pejë, 6 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë

Pejë, 6 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë

Post, aviatori që bëri fluturimin e parë i vetëm rreth botës

Post, aviatori që bëri fluturimin e parë i vetëm rreth botës

Protestë kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe

Protestë kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe

Cramon: Kosova duhet ta marrë përgjegjësinë për krimet që përmenden në raportin e Martyt

Cramon: Kosova duhet ta marrë përgjegjësinë për krimet që përmenden në raportin e Martyt

Jep dorëheqjen Bordi i Telekomit

Jep dorëheqjen Bordi i Telekomit