Telekomi po mendon ta qesë në gjyq Qeverinë

09.08.2019 23:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi po mendon ta qesë në gjyq Qeverinë

Telekomi i Kosovës po përballet me borxhe të shumta.

E, në këtë kohë, bordi i kësaj ndërmarrjeje publike po e shqyrton mundësinë e një padie ndaj Qeverisë së Kosovës, për dividentën e marrë më 2015, raporton KTV.

Këtë e kanë konfirmuar edhe anëtarë të Bordit të Telekomit.

Suad Ujkani, përmes telefonit, ka thënë se janë duke u konsultuar për një mundësi të tillë.

Mirëpo, thotë që ende nuk kanë marrë ndonjë vendim konkret.

Për një veprim të tillë, fillimisht kishte paralajmëruar ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ditë më parë në Interaktiv.

E, nga institucioni që ai e udhëheq, thonë që do ta kundërshtojnë këtë padi.

“Nuk kemi ndonjë informacion se ndonjë nga kompanitë publike ka ngritur padi ndaj nesh. Kjo padi mund të vijë sepse legjislacioni në fuqi ia mundëson një gjë të tillë. Ne do t’i shfrytëzojmë të gjitha rrugët ligjore, që t’i kundërshtojmë të gjitha vendimet që i shohim si të pabaza”, thuhet në përgjigjen nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik.

Para disa muajve, Bordi i Telekomit kishte kërkuar nga Qeveria që t’ia kthejë 15 milionë euro të dividentës kompanisë.

Mirëpo, këtë e kishte refuzuar Qeveria e Kosovës.

Haki Shatri, këshilltar i kryeministrit në dorëheqje, Ramush Haradinaj, thotë që tash nuk lejohet asnjë ndërhyrje në buxhet.

Më 2015, nga Telekomi i Kosovës, qeveria e atëhershme kishte tërhequr 15 milionë euro të fitimit të ndërmarrjes, gjë që, sipas zyrtarëve të këtij institucioni, ishte bërë jashtëligjshëm.

Telekomi, tash gjendet në prag të falimentimit dhe ka filluar fazat e para të privatizimit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u  përleshen fizikisht

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u përleshen fizikisht

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj