Telekomi pagoi 47 euro për një metër kabllo optike

31.05.2019 14:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi pagoi 47 euro për një metër kabllo optike

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala, sot në mbledhjen e radhës ka intervistuar kryetarin e Sindikatës së Pavarur së PTK-së, Lamih Balaj.

Përfaqësuesi i kësaj sindikate duke folur për dëmet e mëdha të shkaktuara në PTK, mbi 200 milionë euro nga Z-mobile, theksoi se ndër zyrtarët tjerë përveç ish kryeshefave, është edhe Fatos Shema.

Balaj tha se nuk është e rastësishme, reklama e Z-mobile për ofertën “Ta shkeli me rrotë”, që sipas Balajt, edhe kështu ka ndodhur, pasi Z-mobile, e ka shkelur me rrotë PTK-në.
Përveç kësaj, Balaj tha se Z-mobile rrezikon edhe sigurinë kombëtare me telefoni mobile.

Kryesuesi i Komisionit, Visar Ymeri përveç kontratës me Z-mobile, ka pyetur përfaqësuesin e sindikatës së Telekomit, se sa ka paguar PTK për shtrirjen e kabllove optike.
Balaj përmendi edhe një shkelje të rëndë në kontratën për blerjen e kabllove optike, që ka kushtuar 47 euro e 77 cent vetëm për një metër, që sipas tij, kompani “Astraplan” mund të jetë e krijuar nga dikush prej PTK.

Zëvendëskryesuesi i komisionit parlamentar, Milaim Zeka, ka pyetur pse nuk ka reaguar sindikata në atë kohë, por tash lidhur me kontratat e Z-mobile dhe a ka qenë kjo sindikatë e joshur nga ish kryeshefi ekzekutiv Agron Mustafa në PTK me ndonjë veturë ose diçka tjetër.

Zeka duke folur për punësimet, tha se 12 punonjës në PTK janë me mbi emër Dervishaj dhe punonjës të tjerë nga Drenica me mbi emër të njëjtë.
Balaj është përgjigjur pyetjes së Zekës, duke thënë se reagimet kanë qenë me kohë, por nuk janë mbuluar nga mediat, edhe pse kanë qenë të ftuar për ngjarjet.
Ndërsa, sa i përket joshjes, tha se nëse kishte qenë i joshur, nuk do të ishte sot në këtë komision hetimor për intervistë.

Sipas tij, sindikata kishe bërë marrëveshje nga paraardhësit për t’iu dhënë një veturë në shfrytëzim të sindikatës, por me shpenzime të kësaj sindikate.

Deputeti Armend Zemaj, theksoi se tashmë dihet se disa prej antenave të PTK janë të vendosura në prona të familjarëve të ish-kryeministrit Agim Çeku dhe të presidentit Hashim Thaçi, por kërkoi nga Balaj të di se ku janë të vendosura edhe të tjera antena. Sipas Balaj, ka ndodhë që dhjetë antena janë vendosur edhe pa pasur nevojë. Zemaj po ashtu kërkoi përgjigje edhe sindikalen e formuar nga ish kryeshefi Shyqeri Haxha.

Lidhur me këtë Balaj, tha se ish-kryeshefi Shqyeri Haxha kishte formuar edhe sindikatë në PTK për ndikim politik, ku ka pasur zyrtarë që me dhunë ose presion nga Haxha që të bëhen pjesë e asaj sindikate, dhe pjesë të sindikatës kanë qenë edhe fëmije të prokurorëve.

Ndërsa, duke iu përgjigjur tha se ka ndodhë që dhjetë antena janë vendosur edhe pa pasur nevojë.
Sipas tij, ka ndodhur që në rajonin Deçanit, p.sh, në Lugun e Baranit ku ka qenë e nevojshme, është hequr antena dhe është vendosur në një oborr të një zyrtari me ndikim, ndërsa ka edhe zyrtarë të Telekomit që kanë antena të PTK në prona të tyre.

Balaj duke thënë se vetëm me shkëputjen e kontratat e dëmshme, mund të shpëtohet Telekomi.

Ai në këtë komision hetimor ka deklaruar se Fatos Shema ish këshilltar në Telekom, tash është negocius i vazhdimit të kontratës me Z-mobile.
Ndërsa, pas intervistimit të kryetarit të Sindikatës së Pavarur së PTK-së, Lamih Balaj, komisioni hetimor ka intervistuar pa media edhe Arsim Gjinovci, Muhamet Xhemajli e Shkelzen Blajkaj, që të tre ish-pjesëtarë të Departamentit Kundër Mashtrimeve në PTK.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi